Jihoarabský protektorát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jihoarabský protektorát
Protectorate of South Arabia
محمية عدن
Ittihad al-Janūb al-‘arabī
 Adenský protektorát 1962–1967 Jihojemenská lidová republika 
geografie
Mapa
Jihoarabský protektorát, je tmavě hnědou.
hlavní město:
obyvatelstvo
státní útvar
vznik:
zánik:
Státní útvary a území
Předcházející:
Adenský protektorát Adenský protektorát
Nástupnické:
Jihojemenská lidová republika Jihojemenská lidová republika

Jihoarabský protektorát (arabsky: محمية عدن, anglicky: Protectorate of South Arabia) byl britský protektorát v letech 19631967. Byl utvořen v roce 1963 z většiny území a emirátů bývalého Východoadenského protektorátu, které se nestaly členy Jihoarabská federace a sultanátu Horní Yafa, který byl předtím součástí Západoadenského protektorátu. V roce 1967 po odchodu Britů byl společně s Jihoarabskou federací vyhlášen součástí Jihojemenské lidové republiky. Od roku 1990 je součástí Jemenské republiky.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Adenský protektorát.

V roce 1832 získali Britové území v jižní části a zejména strategický přístav Aden a na velké části jižního Jemenu ustanovili v roce 1886 protektorát.

Adenský a Východoadenský protektorát[editovat | editovat zdroj]

Adenský protektorát byl utvořen už roku 1886, v roce 1937 byl rozdělen na dva celky: Západoadenský protektorát a Východoadenský protektorát (většina na území tzv. Hadhramountu).

Vznik Jihoarabského protektorátu[editovat | editovat zdroj]

Ze Západoadenského protektorátu se pak utvořila v letech 1959 - 1962 Federace jihoarabských knížectví, ze které vznikla právě Jihoarabská federace. V roce 1957 byl naproti tomu utvořen Jihoarabský protektorát, který zahrnoval většinu území bývalého Východoadenského protektorátu a sultanát Horní Yafa, který byl do té doby součástí Západoadenského protektorátu, ale na rozdíl od ostatních emirátů se nepřipojil k Federaci jihoarabských emirátů resp. Jihoarabské federaci.

Zánik protektorátu[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Jihojemenská lidová republika.

Od roku 1963 vedla na většině území Jižního Jemenu, nacházejícího se pod britskou správou, Národně osvobozenecká fronta ozbrojený boj proti koloniální vládě. V důsledku této aktivity a v souvislosti se Suezskou krizí opustili Britové dne 28. listopadu 1967 toto území. O dva dny později byla na teritoriu Jihoarabské federace a Jihoarabského protektorátu vyhlášena Jihojemenská lidová republika, čímž Jihoarabský protektorát zanikl.

Související články[editovat | editovat zdroj]