Aden (stát)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stát Aden
ولاية عدن‎‎ - State of Aden
 Adenská kolonie 1963–1967[1] Jižní Jemen 
Vlajka státu
vlajka
geografie
Mapa
rozloha:
192 km²
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
vznik:
1858 (přeměněním z Adenské kolonie)
zánik:
Státní útvary a území
Předcházející:
Adenská kolonie Adenská kolonie
Nástupnické:
Jižní Jemen Jižní Jemen

Aden (arabsky ولاية عدن‎‎, anglicky State of Aden) byl jeden ze států Jihoarabské federace na jihu Arabského poloostrova, který existoval v letech 19631967. Jeho hlavním městem byl Aden. Navzdory nadějím vkládaným zástupci Adenské kolonie do vstupu do Jihoarabské federace, povstání právě v Adenu nakonec urychlilo odchod Britů bez toho, aby nově vzniklý Jižní Jemen vstoupil do společenství Commonwealth.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Za účelem řešení problémů, se kterými se potýkala Adenská kolonie a zároveň pokračování v procesu sebeurčení, který doprovázel rozpad Britského impéria Britové navrhli sloučení Adenské kolonie se Západním a Východním Adenským protektorátem. Doufali, že tato akce sníží volání Arabů po úplné nezávislosti a zachová britskou kontrolu zahraničních záležitostí a rafinérie BP v Malém Adenu. Federalismus však nenašel podporu u místních Arabů. vzniklé problémy souvisely i velkou nerovností v politickém zastoupení ve federálních orgánech a také s různými politickými systémy v jednotlivých subjektech federace. Aden byl řízen prostřednictvím samosprávy a sloučení se zaostalými feudálními režimy jednotlivých sultanátů bylo podle mnoha disidentů krokem špatným směrem. V nově vzniklém federálním shromáždění měl Aden 24 zástupců, zatímco ostatní sultanáty po šesti. Celá federace byla finančně i vojensky zcela závislá na Britech.

Už od 10. prosince 1963 byl v důsledku nepokojů vyhlášen stav ohrožení státu. V noci z 19. na 20. června 1967 se arabští vojáci vzbouřili proti britským silám a zabili několik jejich příslušníků v distriktu Crater. Odvetná akce Britů byla 3. července úspěšná, ale blížící se konec jejich vlády nad Adenem už byl neodvratný. Po jejich odchodu Aden ovládli komunisté a ten se 30. listopadu 1967 stal součástí Jižního Jemenu jako jeho hlavní město. V roce 1990 se Jižní a Severní Jemen sjednotili do Jemenské republiky a Aden o statut hlavního města přišel.

Vrchní komisaři[editovat | editovat zdroj]

Vrchní komisaře státu Aden zachycuje tabulka:

začátek
vlády
konec
vlády
tituly jméno
18. ledna 1963 17. července 1963 Sir Charles Hepburn Johnston
17. července 1963 21. prosince 1964 Sir Gerald Kennedy Nicholas Trevaskis
21. prosince 1964 22. května 1967 Sir Richard Gordon Turnbull
22. května 1967 30. listopadu 1967 Sir Humphrey Trevelyan, Baron Trevelyan

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku State of Aden na anglické Wikipedii.

  1. po celou dobu součást Jihoarabského protektorátu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]