Jižní Bug

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jižní Bug
soutok s řekou Ploska
soutok s řekou Ploska
Základní informace
Délka toku806 km
Plocha povodí63700 km²
Průměrný průtok350 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
UkrajinaUkrajina Ukrajina (Chmelnycká, Vinnycká, Kirovohradská, Nikolajevská oblast)
Úmoří, povodí
Černé moře, Povodí Jižního Bugu (Ukrajina - oblasti, kterými protéká + Čerkaská, Oděská oblast)
Mapa s vyznačením řeky Jižní Bug
Mapa s vyznačením řeky Jižní Bug
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jižní Bug (ukrajinsky Південний Буг, Pivdennyj Buh, rusky Южный Буг, Južnyj Bug, starořecky Hypanis) je řeka protékající jihozápadní a jižní Ukrajinou (Chmelnycká, Vinnycká, Kirovohradská a Nikolajevská oblast). Je 806 km dlouhá. Povodí má rozlohu 63 700 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení v mokřadech na Podolské vysočině asi 85 km západně od města Chmelnyckyj. Na horním toku teče bažinatou krajinou mezi nízkými břehy. Na středním toku tvoří hluboké údolí, v němž vytváří četné peřeje především na úseku mezi Pervomajskem a vesnicí Aleksandrovka. Nejznámější se nazývají Migejské a Bogdanovské. Poté vtéká do Černomořské nížiny. Ústí do Dněperského limanu Černého moře u města Nikolajev.

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou převážně sněhové srážky. K nejvyššímu pravidelnému vzestupu hladiny dochází od konce února do začátku května, k poklesu naopak od června do února. Průměrný průtok vody ve vzdálenosti 132 km od ústí činí 82 m³/s, maximální dosahuje 5320 m³/s, minimální klesá k 2,6 m³/s.Zamrzlá je téměř pravidelně v období od listopadu do února, načež rozmrzá v polovině března. Mineralizace vody dosahuje 0,9 g/l.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Využívá se na zavlažování. V ústí je rozvinutý rybářský průmysl, který zpracovává candáty, štiky, hlaváče, a plotice Heckelovy. Na řece leží města Chmelnyckyj, Chmilnyk, Vinnycja, Hajvoron, Pervomajsk, Voznesensk a v ústí Nikolajev. Vodní doprava je rozvinutá nad a pod Vinnycjí a od Voznesensku. Na řece byly vybudovány vodní elektrárny.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]