Jiří Cílek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiří Cílek
Jiří Cílek, učitel, asi 1943, Praha – Královské Vinohrady
Jiří Cílek, učitel, asi 1943, Praha – Královské Vinohrady
Narození 4. září 1910
Nebahovy, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 27. října 1975 (ve věku 65 let)
Praha, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnost Česká
Povolání malíř, grafik, typograf, pedagog
Ovlivněný Adolf Träger
Webová stránka www.cilek.estranky.cz
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Cílek (4. září 1910, Nebahovy[1]27. října 1975, Praha) byl českým malířem, grafikem, typografem a pedagogem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině Václav Cílka (řídící a cvičící učitel, 1883–1949) a matky Marie (1888–1973).[1] Podle přání otce absolvoval Obchodní akademii v Českých Budějovicích a následně krátce pracoval v Občanské záložně v Táboře. Teprve poté studoval u akad. malíře Adolfa Trägera, který byl profesorem kreslení v Českých Budějovicích, a u profesora Tomsuna v Paříži. Při svých studijních cestách navštívil kromě Paříže, mimo jiné též Bretaň, kde si přivydělával v přístavních krčmách jako portrétista, a italský Janov.

Ve 40. letech 20. století působil jako pedagog na středních a středních odborných školách v Praze a na Kladně. Při tom se věnoval své volné tvorbě. Především kresbě a malbě. Za německé okupace byl na Kladně internován pro podezření z protiněmecké činnosti, která mu však, zásluhou osobní statečnosti českého četníka, nebyla prokázána…

Od druhé poloviny 50. let 20. století, kdy byl přijat do ČFVU (Český fond výtvarných umění), pracoval „na volné noze“ a intenzivněji se věnoval též grafice a typografii.

V letech 1965 až 1970 byl zaměstnán jako grafik a typograf v tiskárně Svoboda, n.p. v Praze na Smíchově; nyní tiskárna Libertas. Zde vytvářel především grafické předlohy pro časopisy Signál a Mladý svět.

Přátelil se s umělci, jako byli Václav Sivko, Ladislav Čepelák, Věra Fridrichová, později též s indologem a překladatelem Vladimírem Miltnerem.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Věnoval se kresbě, frotážím, malbě, grafice. Navrhl obálky několika knih. Realizovány byly též pohlednice dle autorových návrhů. Externě spolupracoval s ÚLUV (Ústředí lidové umělecké výroby / Krásná jizba / Družstevní práce). Počátkem 50. let 20. století, z existenčních důvodů, vyhotovoval též podklady pro pracovní diplomy dělnických profesí v hutnictví a stavebnictví. V druhé polovině 60. let 20. století vytvořil sérii koláží, reflektujících tehdejší politickou atmosféru…

Výstavy[editovat | editovat zdroj]

Kromě samostatných výstav (např. Nová síň, Viola), které však nejsou zdokumentovány (k dispozici je zatím toliko novinový výstřižek), vystavoval v letech 1946 až 1969 na různých souborných výstavách, konaných v Praze, především v rámci SČUG Hollar.[2]

Zastoupení ve sbírkách[editovat | editovat zdroj]

GHMP

Zámek Úsov Sbírka grafik českých hradů a zámků; suchá jehla Hluboká nad Vltavou

Soukromé sbírky…

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Sčítání lidu, Nebahovy 1910, snímek 4
  2. Seznam výstav s účastí Jiřího Cílka

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • TOMAN, Prokop. heslo Cílek, Jiří. In: Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců. 1. vyd. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, n.p., 1955.
  • TOMAN, Prokop. heslo Cílek, Jiří. In: Nový slovník československých výtvarných umělců. 4. vyd. Ostrava (Ostrava-město), Repinova 16: Výtvarné centrum Chagall, 1993. ISBN 80-900648-4-1. Svazek I.; A - K.
  • MALÝ, Zbyšek. heslo Cílek, Jiří. In: Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1997. 1. vyd. Ostrava (Ostrava-město), Repinova 16: Výtvarné centrum Chagall, 1998. ISBN 80-86171-00-0. Svazek I.; A - Č.