Přeskočit na obsah

Jiří Šíma (geodet)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o českém geodetovi. Další významy jsou uvedeny na stránce Jiří Šíma.
Doc. Ing. Jiří Šíma, CSc.[1]
Narození22. dubna 1936 (88 let)
Rychnov nad Kněžnou, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánípedagog
ZaměstnavatelFakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jiří Šíma (* 22. dubna 1936 Rychnov nad Kněžnou) je český geodet.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po absolvování gymnázia vystudoval Zeměměřickou fakultu Českého vysokého učení technickéhoPraze, kterou ukončil roku 1958 s vyznamenáním. O deset let později zde obhájil disertační práci. Svoji kariéru začal v Geodetickém a topografickém ústavu a posléze ve Výzkumném ústavu geodetickém, topografickém a kartografickém, kde se soustředil především na fotogrammetrii. Roku 1983 byl zbaven možnosti dále se aktivně podílet na výzkumu a do roku 1989 pracoval jako řadový geodet[2].

Po sametové revoluci se vrátil do původního postavení a postupně se zařadil mezi přední pracovníky v rezortu zeměměřictví. Dne 1. ledna 1991 byl jmenován ředitelem Zeměměřického ústavu a 1. listopadu 1993 předsedou Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. Zde působil až do svého odchodu do důchoduzáří 2001.

Odchodem do penze neukončil svoji vědeckou činnost a začal vyučovat geodetické předměty na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzityPlzni. Zde se roku 2004 habilitoval a je pedagogicky aktivní dodnes.

Odborná profesní činnost[editovat | editovat zdroj]

Byl nebo stále je členem řady odborných organizací a spolků, zasloužil se o vznik několika odborných slovníků a technických norem. Je autorem několika desítek odborných článků a publikací a členem řady zkušebních komisí na českých vysokých školách.

Záliby[editovat | editovat zdroj]

Mimo geodézii svůj čas věnuje vystupování v amatérském sboru a orchestru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.kma.zcu.cz [online]. [cit. 2012-05-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-03-30. 
  2. Archivovaná kopie. www.geos.cz [online]. [cit. 2012-05-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]