Přeskočit na obsah

Jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Jezero (rozcestník).
Soubor:Lago di Garda 2.jpg
Gardské jezero, Itálie

Jezero je vodní nádrž, jež se nedá jednoduchým způsobem vypustit[zdroj⁠?] (narozdíl od přehradních nádrží a rybníků), je napájena povrchovou, srážkovou popř. podzemní vodou a není součástí světového oceánu. Celosvětově zaujímají jezera 1,8 % povrchu pevniny. Některá velká bezodtoká jezera se nazývají „vnitrozemskými moři“, zejména pokud obsahují slanou vodu (např. Kaspické moře, Mrtvé moře, Saltonské moře). Zkoumáním jezer se zabývá věda zvaná limnologie.

V běžném jazyce se jezero říká v širším (přeneseném) smyslu i některým umělým nádržím, například přehradním nádržím a výjimečně i rybníkům (Máchovo jezero).

Klasifikace jezer

Podle chemických vlastností vody

Podle způsobu vzniku

Soubor:Königsee 1.jpg
ledovcové jezero Königssee, Německo

Jezera mají často kombinovaný původ např. tektonicko-ledovcový (Ladožské jezero), tektonicko-krasový (Skadarské jezero), kdy se na vzniku a tvarování jezerní pánve podílí více různých geomorfologických pochodů.

Podle jejich přítoků a odtoků

  • průtočná jezera tj. jezera s přítoky a alespoň jedním odtokem – např. Ladožské jezero
  • bezpřítoková jezera (jsou napájena pouze podzemní a dešťovou vodou)
  • bezodtoková jezera (mají pouze přítoky) – např. Aralské jezero
  • jezera bez přítoků a bez odtoků – např. Jezírko v Praze-Hlubočepích

Zajímavosti

Odkazy

Šablona:Sisterlinks

Reference

  1. KÖSSL, Roman; CHÁBERA, Stanislav. Základy fyzické geografie : přehled hydrogeografie. České Budějovice: Jihočeská univerzita, 1999. ISBN 80-7040-348-9. S. 120. 
  2. KÖSSL, Roman; CHÁBERA, Stanislav. Základy fyzické geografie : přehled hydrogeografie. České Budějovice: Jihočeská univerzita, 1999. ISBN 80-7040-348-9. S. 121. 

Související články

Šablona:Pahýl - geografie