Rinové jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Rinová jezera (německy Rinnensee, polsky jezioro rynnowe) je druh glaciálních (poledovcových) jezer, která vyplňují poledovcové rýhy (brázdy). Název pochází z němčiny die Rinne = rýha, brázda). Vznikla zavodněním brázd a prohlubenin vytvořených ledovcovou erozí (exarací a deterzí). Jsou seřazena do podélných řad za sebou.[1] Bývají dlouhá, úzká, klikatá, hluboká a s příkrými břehy. Často tvoří řetězce, které ukazují průběh starých brázd.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Brázdy (ledovcové tunely) se tvořily pod pevninským ledovcem nebo před jeho čelem ledovcovou erozí a v důsledku eroze řekou, která tekla pod ledem. V době zimy ledovcové doby voda v podledovcové řece zamrzala, ledovcový tunel se uzavíral a za současného tlaku ledovce vznikaly v tunelu ledové bloky. Po roztátí ledovce tyto ledové bloky často zůstávaly v ledovcové brázdě jako mrtvý led a chránily ledovcovou brázdu před zasypáním. Po roztátí bloků mrtvého ledu zůstala v krajině typická rinová údolí.Tam, kde tato údolí byla zaplněna vodou, je dnes rinové jezero.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytují se všude tam, kde býval pevninský ledovec, včetně Afriky, Asie, Severní Ameriky, Evropy, Austrálie a pobřežních oblastí Severního moře a Atlantiku Jejich průběh naznačuje zhruba směry, jimiž se šířily jednotlivé části kontinentálního ledovce.[1]

V Evropě se jezera tohoto typu vyskytují ve Finsku, jižním Švédsku, v severním Německu, Polsku i jinde.

V Německu jsou v okolí Berlína, například Ruppiner See, Werbellinsee, Schwielochsee a další.

V Polsku jsou to Miedwie, Gopło, Drwęckie, Jeziorak, Roś, Lednica, Nidzské jezero, Hańcza, Raduńské jezero, Jezioro Mikołajskie, Jezioro Dominickie, Jezioro Powidzkie, Jezioro Mokre.

Další příklady rinových jezer jsou: Windermere, Wastwater a Coniston Water v anglickém národním parku Lake District, Panguipulli v ChileLake Washington v Severní Americe, a Llyn Ogwen v severozápadním Walesu.

Na území Česka takováto jezera nejsou.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Jezioro rynnowe na polské Wikipedii, Ribbon lake na anglické Wikipedii a Glaziale Rinne na německé Wikipedii.

  1. a b SVOBODA, Josef Fr.; VĚDEČTÍ REDAKTOŘI: KAREL ŽEBERA, IVO CHLUPÁČ. Naučný geologický slovník, II. díl, N – Ž (Rinová jezera). 1. vyd. Praha: Ústřední ústav geologický, Československá akademie věd, 1961. 832 s. S. 290. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SVOBODA, Josef Fr.; VĚDEČTÍ REDAKTOŘI: VLADIMÍR ČECH, KAREL ŽEBERA, IVO CHLUPÁČ. Naučný geologický slovník, I. díl, A – M (ledovcový potok, ledovec). 1. vyd. Praha: Ústřední ústav geologický, Československá akademie věd, 1960. 704 s. S. 589. 
  • SVOBODA, Josef Fr.; VĚDEČTÍ REDAKTOŘI: KAREL ŽEBERA, IVO CHLUPÁČ. Naučný geologický slovník, II. díl, N – Ž (rinová jezera). 1. vyd. Praha: Ústřední ústav geologický, Československá akademie věd, 1961. 832 s. S. 290.