Jevdokija Lopuchinová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jevdokija Lopuchinová
Eudokia Lopukhina (18 c., Chukhloma museum).jpg
Narození30. červencejul. / 9. srpna 1669greg.
Moskva
Úmrtí27. srpnajul. / 7. září 1731greg. (ve věku 62 let)
Moskva
Místo pohřbeníNovoděvičí hřbitov
Povolánířeholnice
Nábož. vyznáníPravoslavná církev
ChoťPetr I. Veliký (od 1689)
DětiAlexej Petrovič Ruský
Alexandr Petrovič Ruský
Pavel Petrovič Ruský
RodičeIlarion Avramovič Lopuchin a Ustiňja Bogdanovna Rtiščevová
RodLopuchinové
PříbuzníPetr II. Ruský a Natalie Alexejevna Ruská (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jevdokija Fjodorovna Lopuchinová (rusky Евдокия Фёдоровна Лопухина; 9. července 16697. září 1731) byla v letech 16891698 ruská carevna, první manželka ruského cara Petra Velikého.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jako dcera bojara Fjodora Lopuchina pocházela ze vznešeného rodu. Svatba Petra Velikého s Jevdokijí se konala 6. února 1689. Manželství bylo nešťastné, car k Jevdokiji rychle ochladl, nesnášel její rodinu, přívržence starých časů; brzy se sblížil s krasavicí německého původu Annou Mons, dcerou vestfálského obchodníka s vínem a v roce 1698 se rozhodl, že svou zákonitou manželku zapudí. Vyzval ji, aby dobrovolně odešla do kláštera, Jevdokija však tento návrh odmítla a Petr I. ji nechal násilím odvézt do Spaso-Jevfimijova kláštera v Suzdalu 200 km východně od Moskvy. Zde žila jako řeholnice pod jménem Jelena, po půl roce však řeholní život opustila a fakticky žila s hejtmanem Stěpanem Glebovem.

Z manželství se narodily tři děti, Alexej (1690), Alexandr a Petr. Mladší synové zemřeli jako děti, Alexej, z jehož narození byl car zpočátku nadšen, byl po Jevdokijině internaci v klášteře odtržen od matky a ani otec se s ním nestýkal, třebaže se mu snažil zajistit patřičnou výchovu a připravit ho na následnictví trůnu. Alexej však byl jiného založení a jeho způsob života se naprosto rozcházel s Petrovými představami. Po řadě různých peripetií byl uznán vinným z údajné vzpoury proti svému otci a carovi a odsouzen k trestu smrti. O dva dny později 7. července 1718 v žaláři v Petropavlovské pevnosti zemřel; oficiálně byla příčinou smrti mrtvice, ale ve skutečnosti zemřel zřejmě na následky mučení.

Zcela náhodně se během vyšetřování Alexejových provinění přišlo na to, že Jevdokija udržovala v suzdalském klášteře tajný milostný poměr se Stěpanem Glebovem. Řeholnice, které o poměru věděly, byly krutě mučeny a umučen byl také Glebov, nakonec byl naražen na kůl. Excarevna Jevdokija byla zbičována a uvržena do přísné klauzury v ladožském klášteře. Uvězněna byla i nevlastní carova sestra Marie Alexejevna.

V roce 1725 byla převezena do pevnosti Schlüsselburg, kde ji carevna Kateřina I. Ruská držela obzvláště přísně. Po nástupu Petra II. na trůn byla převezena do Moskvy a tam žila v Novoděvičím klášteře. Existují doklady, že – přeživši Petra II. – odmítla nabídku trůnu, kterou jí učinili členové Nejvyšší tajné rady.

Zemřela v roce 1731 za vlády carevny Anny Ivanovny. Je pohřbena v kryptě chrámu Smolenské ikony Boží Matky Novoděvičího kláštera.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Лопухина, Евдокия Фёдоровна na ruské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Ruská carevna
Předchůdce:
Praskovja Fjodorovna Saltykovová
16891698
Jevdokija Lopuchinová
Nástupce:
Marta Skavronskaja