Jean-Pierre Cassel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jean-Pierre Cassel
Jean-Pierre Cassel v roce 1992 na Filmovém festivalu v Cannes
Jean-Pierre Cassel v roce 1992 na Filmovém festivalu v Cannes
Rodné jméno Jean-Pierre Crochon
Narození 27. října 1932
Paříž, FrancieFrancie Francie
Úmrtí 19. dubna 2007 (ve věku 74 let)
Paříž, FrancieFrancie Francie
Alma mater Cours Simon
Aktivní roky 1950–2007
Děti Vincent Cassel
Mathias Cassel
Cécile Cassel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean-Pierre Cassel, rodným jménem Jean-Pierre Crochon (* 27. října 1932 Paříž19. dubna 2007 Paříž) byl francouzský divadelní a filmový herec.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Paříži jako syn operní zpěvačky Louise-Marguerite Crochonové a doktora Georgese Crochona.[1] Jeho umělecké nadání bylo objeveno v roce 1957 ve Spojených státech tanečníkem Genem Kellym, když Cassel jednou stepoval na jevišti v nočním klubu, a Kelly jej krátce nato (příští rok) obsadil do svého filmu The Happy Road.[1]

V šedesátých letech 20. století získal větší popularitu díky účinkování několika filmech, například v komedii Pán ze společnosti (1964) nebo své úloze jednoho z francouzských odbojářů ve významném dramatu Armáda stínů (1969) režiséra Jeana-Pierra Melvilla. Kromě toho hrál v divadle, například v klasických hrách Lakomec od Molièra nebo v Shaspearově tragédii Romeo a Julie.

Z významnějších filmů, v nichž hrál v pozdějších desetiletích, lze jmenovat například snímky Roztržka (1970) od Clauda Chabrola, Nenápadný půvab buržoazie (1972) režiséra Luise Buñuela nebo filmy Báječní muži na létajících strojích (1965) Kena Annakina, Tři mušketýři (1973) Richarda Lestera, Vražda v Orient expresu (1974) režiséra Sidneyho Lumeta a La Truite (1982) od Josepha Loseyho.

V roce 1994 hrál ve filmu Prêt-à-Porter režiséra Roberta Altmana a v roce 2006 vytvořil retrospektivní divadelní představení Jean-Pierre Cassel chante et danse Gainsbourg Suite, kde tančil a zpíval písně svého starého přítele Serga Gainsbourga, mezi nimiž bylo i několik nevydaných kousků. Jednou z jeho posledních filmových rolí byla dvojrole ve filmu Skafandr a motýl (2007).

Kromě herectví se věnoval i zpěvu a tanci. Jeho chotí byla Sabine Cassel-Lanfranchi, se kterou měl tři děti, herce Vincenta Cassela, dcelu Olivii (zemřela na SIDS) a rapového zpěváka Mathiase Cassela. Později se oženil s novinářkou Anne Célérier, se kterou má dceru, herečku a zpěvačku Cécile Cassel.

Zemřel v roce 2007 na rakovinu[1] v Paříži a je pohřben ve francouzské obci Thoiry.

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Celovečerní filmy[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Ocenění
Nominace

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jean-Pierre Cassel na anglické Wikipedii.

  1. a b c BERGAN, Ronald. Jean-Pierre Cassel [online]. The Guardian, 2007-04-25 [cit. 2013-12-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]