Přeskočit na obsah

Jean-Baptiste van Helmont

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jean-Baptiste van Helmont
Narození1577, 1580, 1579 nebo 1578
Brusel
Úmrtí30. prosince 1644
Vilvoorde
Alma materStará univerzita v Lovani
Katolická univerzita v Lovani
Oborychemie, fyziologie, lékařství, alchymie, přírodní vědy a filozofie
DětiFranciscus Mercurius van Helmont
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean-Baptiste van Helmont (12. leden 158030. prosinec 1644) byl vlámský chemik, fyziolog a lékař. Bývá považován za zakladatele odvětví chemie, které se zabývalo studiem plynů (jejich fyzikálních vlastností a chemických reakcí).

Napsal, že když vypěstoval v květináči vrbu z výhonků, změnila se nepatrně hmotnost zeminy. I přesto, že v této době ještě neexistoval zákon zachování hmoty, usoudil, že hmotnost rostliny se zvětšila o vodu, kterou přijala. Tímto poznatkem přispěl k objasnění výchozích látek pro fotosyntézu.[1]

Byl přímým zastáncem Paracelsa, jeho metod a názorů, především iatrochemie, jejímž úkolem bylo vyrábět léky a ulevovat trpícím. Studoval lékařství v Lovani, studium dokončil v roce 1599. Zaměřil se na chirurgii, v níž vynikl tak dalece, že mu již v sedmnácti letech byly svěřeny přednášky, na univerzitě však nezůstal. Roku 1609 se natrvalo usadil ve Vilvorde u Bruselu. Do lékařství vnesl Helmont novinku - princip šetření sil nemocného v boji s nemocí a požadavek co nejohleduplnějšího ošetření, tedy postupy zcela opačně, než jaké byly dosud prováděny, totiž vyhánění choroby krutými, drastickými zákroky. Jako první objevil existenci žaludečních šťáv a kyselin v nich. Své lékařské zkušenosti shrnul v díle Počátek lékařství, sepsaném roku 1621. Sebrané spisy vydal pod názvem Ortus Medicinae jeho syn v Amsterdamu roku 1648.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jan Baptist van Helmont na anglické Wikipedii.

  1. VOET, D.; VOETOVÁ, J. Biochemie. 1. čes. vyd. Praha: Victoria Publishing, 1995. ISBN 80-85605-44-9. S. 657. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]