Jeřáb rajský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Jeřáb rajský

Popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: Ptáci (Aves)
Podtřída: Letci (Neognathae)
Řád: Krátkokřídlí (Ralliformes)
Čeleď: Jeřábovití (Gruidae)
Rod: Jeřáb (Anthropoides)
Binomické jméno
Anthropoides paradisea
A. A. H. Lichtenstein, 1793

Jeřáb rajský (Anthropoides paradisea, syn. Grus paradisea) je šedobíle zbarvený pták s černým ocasem, vysoký asi 115 cm původem z Jihoafrické republiky. Je také považován za národního ptáka Jihoafrické republiky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jeřáb rajský žije v suchých savanách i vlhkých oblastech v okolí řek a vodních ploch, kam se stahuje v období hnízdění. Živí se semeny, vrcholky travin, hmyzem, měkkýši a drobnými obratlovci. Dospělí jedinci váží asi 5 kg a mají rozpětí křídel okolo 2 metrů. Zvláštností je oproti jiným druhům jeřábů relativně velká hlava a úzký krk.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Vejce jeřába rajského

Hnízdí od října do prosince. V období hnízdění se u ptáků projevuje zvýšená agrese vůči ostatním druhům včetně člověka. Hnízdo má kupovitý tvar, často je umístěno v mělké vodě. Samice snáší dvě vejce, která zahřívá asi 30 dní. Po vylíhnutí oba rodiče vodí mláďata asi 4 měsíce.

Stavy ve volné přírodě[editovat | editovat zdroj]

V přírodě žije podle odhadů[zdroj?] asi 20 000 jedinců a jejich počet v posledních letech nadále klesá hlavně vlivem zániku jejich přirozeného životního prostředí ale i používáním jedovatých látek k hubení škůdců zemědělských plodin.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]