Jaroslav Kábrt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o veterinárním lékaři. O malíři, keramikovi a skláři (1929–1991) pojednává článek Jaroslav Kábrt (malíř).
Profesor MVDr. Jaroslav Kábrt, Dr.h.c.
Narození 3. ledna 1903
Praha
Úmrtí 6. února 2007 (ve věku 104 let)
Brno
Ocenění čestný doktor
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslav Kábrt (3. ledna 1903, Praha6. února 2007, Brno) byl český vysokoškolský pedagog, veterinární lékař, odborník na chov, genetiku, výživu a dietetiku domácích zvířat, autor vědeckých a odborných prací a spoluautor knižních publikací.

Mládí a studia[editovat | editovat zdroj]

Jaroslav Kábrt se narodil v Praze, ale velmi brzy se přestěhovala rodina do Tábora, kde byl jeho otec správcem (ředitelem) družstevní mlékárny[1]. Jaroslav absolvoval táborskou reálku (1914–1922) a protože se již od útlého mladí zajímal o zvířata (např. cvičil hlídací psy) a v mlékařském družstvu se také seznámil s mnoha problémy živočišné produkce, začal v roce 1922 studium nové Vysoké školy zvěrolékařské v Brně.[2] Zde byl jako student demonstrátorem profesora MUDr. Edwarda Babáka (prvního rektora VŠZ). Promoval v roce 1927. Svůj vyhraněný zájem o chov hospodářského zvířectva Kábrt dokázal plných sedm let jako asistent na zootechnickém ústavu.

Veterinář a pedagog[editovat | editovat zdroj]

Po absolutoriu VŠZ začal jako MVDr. svoji praxi – městský veterinář v Kouřimi u Kolína. V letech německé okupace (1939–1945) byl krátce internován v pracovním táboře, ale jinak působil jako odborný úředník při zemědělských radách v Praze, Brně a Opavě. Po roce 1945 působil opět ve státní veterinární službě, sloužil také u podniku Státní statky Brno, v roce 1951 se vrátil zpět na vysokou školu do Brna – na tehdejší Veterinární fakultu, kde byl pověřen vést Ústav výživy a krmení hospodářských zvířat (Ústav výživy a dietetiky). V jeho čele byl až do roku 1970, kdy odešel do důchodu. Ústav si pod jeho vedením vydobyl jméno i za hranicemi. V roce 1954 byl Jaroslav Kábrt habilitován (jmenován docentem) a v roce 1966 byl jmenován profesorem Vysoké školy veterinární v Brně.

Odborník a publicista[editovat | editovat zdroj]

Profesor Kábrt je uznáván také jako vědec; pracoval zejména na koncepci moderní výživy, vyžíval nové vědecké poznatky, zdůrazňoval vztah mezi výživou, zdravotním stavem a reprodukcí zvířete. Kladl důraz na prevenci, na souvislost metabolických poruch se způsobem výživy – přispěl tím k lepší diagnostice metabolických poruch. Odmítl nadměrnou technologizaci a větší užívání umělých preparátů při výživě hospodářských zvířat. Získané praktické zkušenosti a své výsledky a názory předával jak studentům, tak okruhu pracovníků na specializovaných pracovištích ve veterinární síti. Svou pedagogickou činnost doplňoval také rozsáhlou publikační aktivitou na úrovni vědecké, odborné i populární. Působil v řadě vědeckých institucí, ve vědeckých radách a různých komisích. Byl členem redakčních rad několika odborných i vědeckých časopisů.

Připomínání[editovat | editovat zdroj]

I po svém odchodu do důchodu udržoval velmi úzký vztah ke své alma mater. Jako emeritní profesor docházel do ústavu a také se zajímal o dění na univerzitě.

 • Na počest svého bývalého pedagoga se konají na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno, resp. Fakultě veterinární hygieny a ekologie Kábrtovy dietetické dny. Na jejich VI. ročníku byl 5. května 2005 na slavnostním zahájení profesor Kábrt ve svých 102 letech osobně přítomen.
 • Za mimořádný přínos česko-slovenskému veterinárnímu lékařství rektoři brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity a košické Univerzity veterinárního lékařství jmenovali čestným doktorem vědce Jaroslava Kábrta (počátkem roku 2003 krátce po jeho 100. narozeninách).
 • Pro širší veřejnost je znám nejen z jezdeckého sportu a kynologie, ale i jako veterinární lékař, po němž je pojmenován jeden z pavilónů vysokoškolského kampu (areálu) Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.
 • Zpracoval (v roce 1996) celou řadu vzpomínek; Univerzita je potom vydala jako knihu: Vzpomínky jubilanta / Jaroslav Kábrt. 1. vydání. Brno: Veterinární a farmaceutická univerzita, 2005. ISBN 80-7305-526-0
 • Profesor MVDr. Jaroslav Kábrt, Dr.h.c. zemřel ve věku 104 let – jako jeden z nejstarších Brňanů a Jihomoravanů – v úterý 6. února 2007 v domově důchodců na Pálavském náměstí v Brně-Vinohradech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. V roce 1902 bylo založeno Mlékařské družstvo Táborské, jehož počáteční písmena – MDT – byla od počátku čtena jako MaDeTa – později se družstvo i tak přejmenovalo, na známou a dodnes existující značku Madeta
 2. První vysoká škola vzniklá v samostatném Československu, založená zákonem č. 76 ze dne 12. prosince 1918; pojetím a organizací výuky navazovala na Vysokou školu zvěrolékařskou ve Vídni; areál VŠZ vznikl na třináctihektarovém pozemku na severovýchodním okraji Brna
 • Časopis Pes přítel člověka, č. 4/2003, str. 6,7
 • Výročí týdne – Týdeník Palcát, č. 50/2007
 • Odd. správy dokumentů – archiv VFU Brno
 • Zuzana Trankovská : Páté Kábrtovy dietetické dny (21. 5. 2003) – Jaroslav Kábrt

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]