Janis Varufakis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Janis Varufakis
Janis Varufakis, 2019
Janis Varufakis, 2019
Rodné jménoΙωάννης Γεωργίου Βαρουφάκης
Narození24. března 1961 (63 let)
Athény
NárodnostŘekové
Alma materUniversity of Essex
Birminghamská univerzita
Scholi Moraiti
Povoláníekonom, politik, spisovatel literatury faktu a vysokoškolský učitel
ZaměstnavateléSydneyská univerzita (1989–2000)
Athénská univerzita (od 2000)
Valve Corporation (2012–2013)
Východoanglická univerzita
Texaská univerzita v Austinu
Politické stranyKoalice radikální levice
MeRA25
Demokratie in Bewegung
Democracy in Europe Movement 2025
Nábož. vyznáníateismus
ChoťDanae Stratou
FunkceMinistr financí (2015)
poslanec řeckého parlamentu (Koalice radikální levice; 2015)
poslanec řeckého parlamentu (MeRA25; 2019–2023)
Webwww.yanisvaroufakis.eu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Janis Varufakis (řecky Γιάνης Βαρουφάκης, často uváděn anglickou transkripcí jako Yanis Varoufakis; * 24. března 1961 Athény) je řecký ekonom, akademik, publicista a politik. V řeckých parlamentních volbách v lednu 2015 byl zvolen poslancem za vítězné levicové hnutí SYRIZA a 27. ledna byl jmenován ministrem financí ve vládě Alexise Tsiprase. Značnou část jeho politické agendy tvořilo úsilí o restrukturalizaci řeckého státního dluhu. Dne 6. července 2015, tedy den po referendu, v němž Řekové odmítli podmínky mezinárodních věřitelů pro prodloužení tzv. druhého záchranného programu, na svou funkci rezignoval.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Varufakis studoval ekonomii na University of Essex v Anglii. Devadesátá léta strávil v Austrálii, kde vyučoval na University of Sydney a získal australskou státní příslušnost (s ponecháním řeckého občanství). Po návratu do Řecka v roce 2000 vyučoval na Národní univerzitě v Athénách. Je autorem řady publikací na téma politické ekonomie; jeho kniha „Globální Minotauros“ (The Global Minotaur: America, the True Origins of the Financial Crisis and the Future of the World Economy) byla přeložena do několika jazyků včetně češtiny. Je také považován za odborníka v oblasti teorie her.

Politické působení[editovat | editovat zdroj]

Od svého jmenování ministrem financí vedl Varufakis po dlouhou dobu jednání s tzv. „trojkou“ (tým složený z odborníků nadstátních institucí Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond) a požadoval po ní finanční úlevy pro svou těžce zadluženou zemi. Řecko již dlouho prožívá hlubokou dluhovou krizi (zahraniční dluhy dosáhly do tohoto okamžiku 324 miliard eur) a hrozí mu tzv. grexit, tj. dobrovolné nebo nedobrovolné opuštění eurozóny a znovuzavedení bývalé měny (drachma). To by bylo spojeno s velkými problémy pro hospodářství země a její obyvatelstvo. Kromě ministerského předsedy Alexise Tsiprase byl jedním z hlavních činitelů, kteří rozhodli o konání referenda dne 5. července 2015 o přijetí nebo nepřijetí návrhu mezinárodních věřitelů. V referendu se 61 % voličů hlasovalo „ne“ (v řečtině oxi), takže se většinově vyslovili proti podmínkám věřitelů země. Jen 39 % hlasujících bylo pro tyto podmínky.[2] Následujícího dne, v pondělí 6. července 2015, však Varufakis odstoupil ze své funkce.[3] Novým ministrem financí se stal Euklidis Tsakalotos, rovněž člen hnutí SYRIZA, který již několik týdnů vedl jednání s týmem zastupujícím nadstátní instituce.[4] Dne 13. července 2015 bylo v Bruselu podepsáno předběžné ujednání mezi představiteli Evropské měnové unie a řeckým ministerským předsedou Tsiprasem o poskytnutí nových úvěrů ve výši zhruba 86 miliard eur (po odpočtu předpokládaného vlastního řeckého příspěvku jen 72 miliard eur) převážně z prostředků Evropského stabilizačního mechanismu v rámci tzv. třetího záchranného programu s cílem dosáhnout v následujících třech letech restrukturalizaci státního dluhu země. V tom je započtena také částka 25 miliard eur na nezbytnou výpomoc pro opětné zprovoznění řeckého finančního systému, především bank. Jednání o poskytnutí úvěru jsou komplikovaná, pokračují však poté, co řecká vláda provedla první potřebné reformy.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Řecký ministr financí Varufakis odstoupil z funkce. E15.cz [online]. 2015-7-6. Dostupné online. 
  2. Řekové řekli v referendu věřitelům NE, vláda věří v rychlou dohodu. iDNES.cz [online]. 2015-7-5. Dostupné online. 
  3. Varufakis skončil. Libertariánský marxista se už nechtěl hádat s EU. http://byznys.lidovky.cz/recky-ministr-financi-varufakis-oznamil-ze-odstupuje-z-funkce-p7f-/statni-pokladna.aspx?c=A150706_113911_statni-pokladna_ELE
  4. „Neuer Finanzminister Tsakalotos: Das Gehirn hinter Syrizas Wirtschaftspolitik.“ (Nový ministr financí Tsakalotos. Mozek za hospodářskou politikou Syrizy.) http://www.sueddeutsche.de/politik/neuer-finanzminister-tsakalotos-das-gehirn-hinter-syrizas-wirtschaftspolitik-1.2554030, Süddeutsche Zeitung, 6. července 2015 (německy).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]