Jan Rozek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ICLic. Mgr. Jan Rozek
Narození 4. září 1978
Chybí svobodný obrázek.

Jan Rozek (* 4. září 1978) je vinař, který také jako laik aktivně pracuje v katolické církvi, mimo jiné jako církevní soudce Brněnské diecéze.[1]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval Biskupské gymnázium v Brně, později Teologickou fakultu Univerzity Palackého a také Etickou výchovu v Brně a v Bratislavě. V roce 2008 se oženil a s manželkou Marií založil rodinné vinařství a vinotéku. V roce 2016 dokončil studia Kanonického práva na Katolické univerzitě v Lublinu. Mezi jeho aktivity patří kontaktní web www.exorcismus.eu věnující se problematice exorcismu, který pomáhá ročně cca 450 lidem v České a Slovenské republice. Je sekretářem česko-slovenské sekce Mezinárodní sociace exorcistů. Podílí se na organizaci vzdělávání exorcistů i laiků ohledně svátostiny exorcismu. V roce 2018 dostal ocenění (medaili) od biskupství brněnského za svou práci.

V roce 2018 vystoupil proti blasfemické hře režiséra Olivera Frljiče peticí, kterou podepsalo více než 8000 lidí, trestními oznámeními a pokojnou demonstrací se mší svatou,[2] [3] za což si vysloužil poděkování od kardinála Dominika Duky. V roce 2019 založil spolu s dalšími odborníky kontaktní web www.procistoucirkev.cz na pomoc obětem zneužívání v církvi.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DIECÉZNÍ CÍRKEVNÍ SOUD BISKUPSTVÍ BRNĚNSKÉHO [online]. biskupstvi.cz [cit. 2019-02-18]. Dostupné online. 
  2. Protest ovládli jiní a udělali show, říká brněnský křesťanský aktivista [online]. idnes.cz [cit. 2019-02-19]. Dostupné online. 
  3. Jan Rozek: Největší problém je urážení Boha a hanobení víry. Rozhovor o protestu proti divadelní hře [online]. krestandnes.cz [cit. 2019-02-19]. Dostupné online. 
  4. Pomáháme obětem trestných a jiných nemorálních činů ze strany církevních zaměstnanců [online]. procistoucirkev.cz [cit. 2019-02-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]