Jan Czochralski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Czochralski
J. Czochralski ca 1910.jpg
Narození 23. října 1885
Kcynia
Úmrtí 22. dubna 1953 (ve věku 67 let)
Poznaň, PolskoPolsko Polsko
Národnost polská
Alma mater Technická univerzita Berlín
Zaměstnavatelé Varšavská univerzita
Varšavská technologická univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Czochralski (23. říjen 1885, Kcynia - 22. duben 1953, Poznaň) byl polský chemik, který objevil Czochralského proces, jenž se objevuje při jednoduchém růstu krystalů a je využíván v produkci polovodičových destiček.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Kcynii. Kolem roku 1900 se přestěhoval do Berlína, kde pracoval v lékárně. Vystudoval Charlottenburg Polytechnic v Berlíně, kde se specializoval na metalurgickou chemii. V roce 1907 začal pracovat jako inženýr pro Allgemeine Elektrizitäts Gesellschaft (AEG).

V roce 1916 objevil Czochralského metodu[1], když náhodou ponořil pero do kelímku s roztaveným cínem namísto do kalamáře. Hned nato vytáhl pero a viděl, že tenké vlákno ztuhlého kovu se kývá z hrotu pera. Hrot nahradil kapilárou a ověřil, že krystalický kov byl jednoduchý krystal. Czochralského experiment vytvářel jednoduché krystaly, které měly milimetr v průměru a byly 150 centimetrů dlouhé. Czochralski publikoval článek o objevu roku 1918 v Zeitschrift für Physikalische Chemie pod názvem Ein neues Verfahren zur Messung des Kristallisationsgeschwindigkeit der Metalle (Nová metoda pro měření a klasifikování krystalických kovů). Po publikování se metoda začala používat pro krystalické kovy jako cín, zinek a olovo. V roce 1950 Američané G. K. Teal a J. B. Little z Bellových laboratoří použili tuto metodu pro růst jednoduchých germániových krystalů, čímž započala produkce polovodičů.

V roce 1917 Czochralski zorganizoval výzkumnou laboratoř Metallbank und Metallurgische Gesellschaft, kterou řídil do roku 1928. V roce 1919 byl jedním ze zakladatelů Německé společnosti pro metalurgickou vědu (Deutsche Gesellschaft für Metallkunde), jejímž prezidentem byl do roku 1925. V roce 1928 se na žádost polského prezidenta Ignacy Mościckiho vrátil do Polska a stal se profesorem metalurgického výzkumu v Chemickém ústavu Varšavské vysoké školy technologické.

Během druhé světové války byl jedním z předních vynálezců a konstruktérů ručního granátu známého pod jménem Sidolówka. Vyvinul ho pro Armiju Krajowu. Po válce byl zbaven postu profesora kvůli obvinění z kolaborace s Němci během okupace. Byl však očištěn polským soudem. Vrátil se do svého rodného města Kcynia, kde si otevřel malý obchůdek. Zemřel v roce 1953.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jan Czochralski na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]