Jan Axamit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MUDr. Jan Axamit
MUDr. Jan Axamit
MUDr. Jan Axamit
Narození 12. února 1870
Rychnov nad Kněžnou
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 19. listopadu 1931 (ve věku 61 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Axamit (12. února 1870 Rychnov nad Kněžnou[1]19. listopadu 1931 Praha) byl český lékař a archeolog. Vystudoval Lékařskou fakultu University Karlovy v Praze. Po praxi na zahraničních klinikách byl od roku 1898 odborným lékařem chorob nosních, ušních a krčních.

Život[editovat | editovat zdroj]

Překládal staroperskou poezii, kterou tiskl v Osvětě. Vynikl jako archeolog. Pracoval v Prehistorickém odboru SPSČa, za I. světové války krátce vedl pravěké oddělení Národního muzea. Od roku 1918 byl konzervátorem památkové péče. Spolupracoval se Státním archeologickým ústavem v Praze na výzkumech jeskyní Českého krasu. Jeho badatelská činnost směřovala k archeologickému výzkumu okolí Prahy, a byl to zejména Tetín, Kazín, Libušín, Hloubětín, Džbán v Šárce, Děvín, Levý Hradec, hradiště u Klukovic, Závist. Zachránil jedinečnou keramiku z Kloboučku nad Zlíchovem, kudy dnes vede silnice na Barrandov. Nejvýznamnější je jeho studium eneolitu. Podle poznatků z Kazína zavedl pojem řivnáčské kultury a vypracoval její obsah. Zabýval se soustavou keltských pevností v Čechách, vztahy mezi dobou římskou a hradištní.

Největší vykopávkou Axamitovou byl Tetín, kde s dělníky vlastními penězi placenými získával celé nálezy a pečlivě zjišťoval vrstvy přesně podle kultur. Pojednání o bádenské kultuře zůstalo jen torzem práce, která měla shrnout jeho pojetí českého eneolitu. Jeho sbírka připadla v roce 1935 Národnímu muzeu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jan Axamit
  • Karel Sklenář. Biografický slovník českých, moravských a slezských archeologů (nakl. Libri Praha 2005),
  • Vl. Čtverák a kolektiv. Encyklopedie hradišť v Čechách (2003)
  • VOŠAHLÍKOVÁ, Pavla, a kol. Biografický slovník českých zemí : 1. sešit : A. Praha: Libri, 2004. 155 s. ISBN 80-7277-215-5. S. 149–150. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]