Ivo Vejvoda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ivo Vejvoda
Narození 13. listopadu 1911
Karlovac
Úmrtí 1. prosince 1991
Bělehrad
Povolání politik
Ocenění Řád jugoslávské hvězdy
Řád bratrství a jednoty
Orden zasluga za narod
Commemorative Medal of the Partisans of 1941
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ivo Vejvoda (13. listopadu 1911, Karlovac, Rakousko-Uhersko1. prosince 1991, Bělehrad, SFRJ) byl jugoslávský komunistický politik, účastník Španělské občanské války a partyzán.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Vejvoda pocházel z chorvatského Karlovace. České příjmení měl původem po otci. Jeho matka byla Chorvatka.[1]

Ivo Vejvoda studoval architekturu v Praze, kde se setkal se Mustafou Golubićem, spolupracovníkem Kominterny. Po návratu do vlasti Vejvoda vstoupil do Komunistické strany Jugoslávie, která pracovala v meziválečném období v ilegalitě. Za členství v nezákonné organizaci byl několikrát zatčen i souzen. V letech 19371939 bojoval ve Španělské občanské válce na straně Interbrigád. Po pádu Barcelony se postupně vracel přes Francii domů do Jugoslávie.

Během druhé světové války působil v partyzánských oddílech jako politický komisař. Po skončení konfliktu se stal ředitelem tiskové agentury Tanjug, a později působil na několika velvyslanectvích v zahraničí (19521955 v Brazílii, 19551956 v Československu, 19561960 ve Velké Británii, 19621967 v Itálii a nakonec ve Francii v letech 19671971).

Jeho manželka Věra Vejvodová, se kterou se seznámil v Praze, byla původem z Československa a rovněž se účastnila bojů ve Španělské občanské válce. Mezi Vejvodovy záliby patřilo umění a literatura; jeho blízkým přítelem byl známý chorvatský spisovatel a encyklopedista Miroslav Krleža, nebo srbský spisovatel a později prezident země, Dobrica Ćosić.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek na portálu jergovic.com (srbsky)
  2. Článek na portálu danas.rs (srbsky)