Italský kulturní institut v Praze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Italský kulturní institut v Praze
Někdejší Vlašský špitál, sídlo Italského institutu na Malé Straně
Někdejší Vlašský špitál, sídlo Italského institutu na Malé Straně
SídloŠporkova 14, Praha, 118 00, Česká republika, Česko (Vlašský špitál)
Souřadnice
Oficiální webwww.iicpraga.esteri.it
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Italský kulturní institut v Praze (italsky Istituto italiano di cultura a Praga, zkráceně IIC Praga) je jeden z oficiálních kulturních institutů Itálie s působností v Česku. Byl založen v roce 1922 a sídlí ve Vlašském špitále, historickém objektu ze 16. století ve Šporkově ulici č. 335/14 na Malé Straně, Praze 1. Ředitelkou institutu je Alberta Laiová.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bývalý Vlašský špitál na Malé StraněPraze, dnešní sídlo Italského kulturního institutu

Italský kulturní institut v Praze je oficiální orgán italské vlády zřízený italským Ministerstvem zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce (Ministero degli Affari Esteri e della Cooperazione Internazionale) a s podtitulem Un angolo d’Italia nel cuore di Praga (Koutek Itálie v srdci Prahy) je jedním z 83 celosvětové sítě Italských kulturních institutů. Jeho hlavním úkolem je oficiální cestou šířit a propagovat italskou kulturu a jazyk v Česku.

Pražský Italský kulturní institut byl založen roku 1922 v někdejším Vlašském špitále, sirotčinci, spravovaném pražskou Italskou kongregací Panny Marie. Jeho posledním ředitelem byl Lodovico Fassati, předseda spolku pražských Italů. Svou činnost institut oficiálně zahájil roku 1923 a během své působnosti se stal významným kulturním střediskem města. V roce 1942 objekt připadl italskému státu a byl zde zřízen Italský dům, později Italský kulturní institut.

Institut spolupracuje s nedalekým Italským velvyslanectvím, jeho úkolem je péče o dobré jméno Itálie a kulturní vztahy mezi Itálií a Českem na základě bilaterálních dohod o spolupráci v oblastech kultury, výuky, vědy a technologií, podepsané v roce 2011.

Provozuje výuku italského jazyka ve spolupráci s Cizineckou univerzitou v Sieně možností získání certifikátu CILS, je zde také knihovna čítající na 18 000 svazků. Dále poskytuje prostory pro výstavy, stejně tak je místem setkávání a událostí, jako konference, sympozia, semináře, výstavy, projekce, koncerty, různá představení apod. a nabízí široký program z mnoha oblastí kultury a vědy (archeologie, architektura, historie, design, móda, hudba, literatura, umění, fotografie, kulinářské obory, kinematografie, divadlo, tanec, jazykověda, přírodní vědy, kulturní turismus atd.).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]