Isrá a Mi'rádž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Isrá a Mi'rádž (arabsky الإسراء والمعراج‎‎ al-'Isrá' wal-Mi'rádž) jsou dvě části Noční cesty, kterou měl podle muslimské tradice vykonat prorok Mohamed během jediné noci kolem roku 621. Krátký popis cesty se nachází v 17. súře Koránu, nazvané Noční cesta (Al-Isrá´) a další detaily pocházejí z hadíthů.

Příběh v Koránu začíná v noci, kdy proroka Mohameda navštíví dva archandělé. Nejprve ho omyjí a poté ho na světelném hřebci Burákovi dovedou až do mešity v Jeruzalémě. Když vešli do mešity, konala se zde modlitba, které se účastnili všichni předcházející proroci. Ukazuje to, že lidstvo bylo k islámu vedeno už dříve. Poté následoval výstup do nebe (mirádž). Postupně navštívil všech sedm úrovní nebe, v kterých se setkal s různými náboženskými postavami (v první úrovni s Adamem, v sedmém s Abrahámem). V nebi viděl všechny krásy nebe.

Poté se setkal se samotným Alláhem, jenž mu oznámil, že když vytvořil nebe a zem, nařídil vykonávat 50 modliteb. Při odchodu potkal Músu (Mojžíše). Ten ho přesvědčil, aby se za Alláhem vrátil pro méně modliteb, takže Alláh jich pět odpustil, a když se Mohamed za Alláhem vrátil podruhé, zredukoval počet modliteb na pět denně, přičemž každá představuje deset. (Podobný motiv viz Bible, Gn 18, 22–33 (Kral, ČEP)). Cestou zpět viděl karavany a poté se vrátil domů a usnul. Po probuzení mu lidé jeho cestu do Jeruzaléma nevěřili, až karavany, které se vrátily do města, jeho cestu potvrdily.

Mi'rádž je označení pro tu část Noční cesty, kde prorok Mohamed vystoupal do nebe, setkal se s Alláhem, bylo mu oznámeno, že ho čeká podobný osud a Alláh mu předal pět modliteb islámu.

Lajlat al-Mi'rádž[editovat | editovat zdroj]

Lajlat al-Mi'rádž je islámský svátek na paměť Mohamedovy Noční cesty. Připomíná se četbou legend o této podivuhodné cestě. Svátek je spojen s bohatou lidovou slovesností, v některých částech islámského světa tyto legendy tvoří podstatnou část literární tvorby.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Islámské svátky

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KROPÁČEK, Luboš: Duchovní cesty islámu, vyd. Vyšehrad, Praha 2011, str. 222.