Hyena jeskynní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHyena jeskynní
Stratigrafický výskyt: Před cca 3 000 000 až 11 000 lety
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce kostry hyeny jeskynní
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Čeleďhyenovití (Heyaenidae)
Podčeleďhyeny (Hyaeninae)
Rodhyena (Crocuta)
Druhhyena skvrnitá (Crocuta crocuta)
Trinomické jméno
Crocuta crocuta spelaea
(Goldfuss, 1823)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hyena jeskynní či hyena skvrnitá jeskynní (Crocuta crocuta spelaea) je vyhynulý poddruh hyeny skvrnité. Žila v širokém pásu území od Pyrenejského poloostrova po východní Sibiř. Do Eurasie se dostala migrací z Afriky ve třech hlavních vlnách (asi před 3,1 až 0,3 miliony lety). Je to poměrně dobře prozkoumaný živočich, který je znám z mnoha fosilních nálezů, především z různých jeskyň. Podobně jako hyena skvrnitá v Africe se i tento poddruh živil jak aktivním lovem, tak mrchožroutstvím. Hyeny žily v klanech či smečkách a díky tomu dokázaly ulovit i takovou kořist jako byl srstnatý nosorožec, bizon pravěký, mladý mamut a divoký kůň. Byla to poměrně mohutná šelma, která dosahovala hmotnosti i přes 100 kg. K jejímu vymizení došlo někdy na konci poslední doby ledové a shoduje se s vymřením mnoha dalších druhů pleistocénní megafauny.

Taxonomie není zcela vyjasněná, proto někteří vědci považují hyenu jeskynní nikoliv za poddruh, ale za samostatný druh Crocuta spelaea. Fylogenetické zkoumání se nepřiklání k ani jedné variantě.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DIEDRICH, C. G., ŽÁK, K. Prey deposits and den sites of the Upper Pleistocene hyena Crocuta crocuta spelaea (Goldfuss, 1823) in horizontal and vertical caves of the Bohemian Karst (Czech Republic). Bulletin of Geosciences. 2006, roč. 81, čís. 4, s. 237–276. Dostupné online. (anglicky) 
  • ROHLAND, Nadin, a kol. The Population History of Extant and Extinct Hyenas. Molecular Biology and Evolution. December 2005, roč. 22. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]