Hyena žíhaná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHyena žíhaná
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN

téměř ohrožený
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Čeleďhyenovití (Hyaenidae)
Podčeleďhyeny (Hyaeninae)
Rodhyena (Hyaena)
Binomické jméno
Hyaena hyaena
(Carl Linné, 1758)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hyena žíhaná (Hyaena hyaena) je jediným druhem hyeny, která se kromě Afriky vyskytuje také v Asii. Obývá rozsáhlé území stepí a polopouští od Senegalu po Indii a od Tanzánie po Turkmenistán. Preferuje otevřenou krajinu stepí a savan, lesnatým územím a pouštím se vyhýbá.

Popis

Hyena žíhaná je štíhlé, vysokonohé zvíře, připomínající postavou psa. Dorůstá délky asi 110 cm a dalších 20 cm připadá na huňatý ocas. Je poměrně štíhle stavěná, takže váží pouze 40-45 kg, díky vstyčitelné hřívě na šíji a krku ale vypadá mohutnější. Hrubá, poměrně řídká srst má pískovoě žlutou až šedou barvu, s několika vertikálními černými pruhy na bocích. Pruhované mohou být také nohy. Hlava není tak neforemná jako u hyeny skvrnité, vypadá spíše jako psí. Nápadné jsou dlouhé, velmi pohyblivé, téměř lysé boltce a výrazné hnědé oči.

Rozšíření

Hyena žíhaná obývá severní, severovýchodní a západní Afriku, kromě Sahary a pralesních oblastí, dále Blízký a Střední východ, Kavkaz, Arabský poloostrov a většinu území Indie. Její rozšíření je na většině území mozaikovité až roztroušené, na mnoha místech byla lidmi vyhubena jako údajný škůdce.

Prostředí

Preferuje suché stepi, savany nebo horské oblasti, v oblastech, kde není pronásledována, se zdržuje i v okolí měst a vesnic, kde se živí odpadky nebo drobnými domácími zvířaty.

Chování

Hyena žíhaná je výrazně noční zvíře. Na rozdíl od hyeny skvrnité se jedná o samotářský druh, žije nanejvýš v párech nebo rodinných skupinách. Dvojice nebo samostatná zvířata obývají rozsáhlá teritoria o rozloze asi 50 km čtverečních. V pouštích jsou teritoria větší než v oblastech savan a hor. Zvířata si hranice teritoria značkují výměšky pachových žláz. Den přespávají hyeny v norách nebo jeskyních. Často využívají opuštěné nory hrabáčů, prasat bradavičnatých nebo dikobrazů, ale dokáží si vyhrabat samy noru hlubokou až 20 metrů.

Rozmnožování

Období rozmnožování spadá do období pozimu a zimy. Od listopadu do února samci vyhledávají samice a páří se s nimi. Po březosti, která trvá 90 dní vrhá samice 3-5 mláďat, která se rodí slepá, porostlá jemnou stříbřitou srstí. První týdny života tráví v podzemní noře. Mláďata hyeny žíhané lze velmi snadno ochočit.

Potrava

Hyena žíhaná je všežravec. Loví hmyz a menší obratlovce, včetně suchozemských želv a dikobrazů. Také sbírá plody a jiné rostliny. Také často konzumuje mršiny nebo dožírá zbytky potravy po jiných šelmách, jako jsou v Africe gepardi a lvi, v Asii vlci. Žeru všechny druhy masa, kromě supího. Mohou škodit na domácí drůbeži, jehňatech i ovoci.

Šablona:Sisterlinks

Šablona:Pahýl - savci

Šablona:Link GA