Hydrostachys

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHydrostachys
alternativní popis obrázku chybí
Hydrostachys imbricata
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řáddřínotvaré (Cornales)
ČeleďHydrostachyaceae
RodHydrostachys
Thouars, 1806
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hydrostachys je jediný rod čeledi Hydrostachyaceae vyšších dvouděložných rostlin z řádu dřínotvaré (Cornales). Jsou to vodní byliny s jednoduchými nebo složenými listy a klasovitými květenstvími. Rod zahrnuje asi 20 druhů a je rozšířen v subsaharské Africe a na Madagaskaru.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednoleté nebo vytrvalé ponořené vodní byliny pouze s adventivními kořeny. Rostliny jsou většinou dvoudomé. Listy jsou jednoduché, zpeřené nebo vícenásobně složené. Čepel je jednoduchá nebo členěná. Květy jsou bezobalné, drobné, v hustých klasech, podepřené listeny. Samčí květy obsahují jedinou tyčinku. Semeník je svrchní, srostlý ze 2 plodolistů, se 2 volnými nebo částečně srostlými dlouhými a úzkými vytrvalými čnělkami. Vajíček je mnoho, placentace je parietální. Plodem je mnohasemenná tobolka.[1][2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod se vyskytuje v asi 20 druzích v subsaharské Africe a na Madagaskaru.[2] Většina druhů (18) jsou madagaskarské endemity.[3]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V dřívějších systémech byla čeleď Hydrostachyaceae řazena do blízkosti rovněž vodních čeledí hvězdošovité (Callitrichaceae) a prustkovité (Hippuridaceae) a čeledí řádu hluchavkotvaré (Lamiales).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Hydrostachyaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-01-03. 
  2. a b STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. 
  3. Madagascar Catalogue: Hydrostachys [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]