Hudební léto Kuks

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hudební léto Kuks je mezinárodní hudební festival klasické hudby konaný v kostele Nejsvětější TrojiceKuksu.

O festivalu[editovat | editovat zdroj]

Pořadatelem je Královédvorský chrámový sbor ve spolupráci se správou Hospitalu Kuks, ředitelem a dramaturgem festivalu je pedagog Akademie múzických umění v Praze Vít Havlíček. Záštitu převzala řada osobností ze světa kultury i politiky včetně šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka, ministra kultury Daniela Hermana nebo kardinála Dominika Duky.

Interpreti[editovat | editovat zdroj]

Na festivalu účinkovala řada předních českých i zahraničních interpretů.

Sólisté[editovat | editovat zdroj]

Adam Plachetka – basbaryton, Gabriela Demeterová, Václav Hudeček, Josef Špaček, Ivan Ženatý – housle, David Erler – kontratenor, Mičijo Keiko, Natalia Rubiś, Jana Jonášová, Kateřina Kněžíková – soprán, Jiří Bárta – violoncello, Radek Baborák – lesní roh, Miroslav Kejmar – trubka, Jana Boušková – harfa, Jaroslav Tůma, Aleš Bárta – varhany, Vojtěch Spurný, Barbara Maria Willi – cembalo, Vilém Veverka – hoboj, Pavel Steidl – kytara a další.

Soubory[editovat | editovat zdroj]

Schola Gregoriana Pragensis, Collegium 1704, Ensemble Inégal, Collegium Marianum, Škampovo kvarteto, Český chlapecký sbor Boni pueri a další.

Dirigenti a umělečtí vedoucí[editovat | editovat zdroj]

Marek Štryncl, Václav Luks, Adam Viktora, David Eben, Jana Semerádová a další.

Dramaturgie[editovat | editovat zdroj]

Dramaturgie festivalu zahrnuje koncerty od barokní hudby na dobové nástroje až po soudobou hudbu, včetně sólových recitálů i komorní hudby. V dramaturgii je často kladen důraz na výročí uváděných skladatelů, každoročně jsou také zařazovány světové a novodobé premiéry.

Premiéry[editovat | editovat zdroj]

Světové premiéry[editovat | editovat zdroj]

Festival podněcuje soudobou hudbu objednávkou skladby, která je uvedena ve světové premiéře. Tématem premiér jsou tzv. šporkovské árie. V proběhlých ročnících zazněly premiéry děl Emila Viklického (na téma Bonreposké árie), Ivana Kurze (na téma Hubertské árie) a Otomara Kvěcha (na téma Zaječí árie).

Novodobé premiéry[editovat | editovat zdroj]

V rámci festivalu jsou rovněž uváděny skladby v novodobých premiérách. Jde především o kompozice z kukského archivu, který založili v polovině 18. století členové řádu Milosrdných bratří. V proběhlých ročnících zazněly novodobé premiéry děl Wernera Hymbra, Josepha Faltise, Maxima Jantschara, Wernera Zicha a Stephana Sailera. Kromě skladeb z kukského archivu zazněly na festivalu i novodobé premiéry z jiných pramenů, šlo např. o kompozice Václava Vodičky nebo Jakuba Jana Ryby.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]