Hrádek na Zderaze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hrádek na Zderaze
Hrádek uprostřed mezi Karlovým náměstím a Vltavou, vpravo vedle kostela sv. Václava. Stav z roku 1606, kdy nezastřešené budovy kolem věže již chátrají.
Hrádek uprostřed mezi Karlovým náměstím a Vltavou, vpravo vedle kostela sv. Václava. Stav z roku 1606, kdy nezastřešené budovy kolem věže již chátrají.
Poloha
Adresa Praha 2, Nové Město, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrádek na Zderaze byl hrad, který stával nad Vltavou na dnes již rovněž neexistující Břežské skále, dominantě pražských břehů v někdejší pražské osadě Zderaz.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hrádek na Zderaze se nacházel v místě dnešních ulic Resslova, Rašínovo nábřeží a Jiráskovo náměstí za Tančícím domem. Půdorys hradu byl obdélný se zkoseným rohem na jihozápadě. Hrad zřejmě tvořily dva palácové objekty - jedna menší věž a jedna větší, šestipodlažní obytná věž s cimbuřím. Komplex včetně okolních zahrad byl obehnán opevněním.

Stavba se zřejmě stala předlohou pro Hrádek v Kutné Hoře.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrádek přeměněný na Svatováclavskou trestnici, na plánu Prahy z roku 1884

Založil ho král Václav IV. kolem roku 1380 jako své novoměstské sídlo.[1]

Během husitských válek byl hrad silně poškozen. V době husitů sloužil jako rezidence legáta basilejského koncilu, během 16. století však značně zpustl.

V roce 1627 Hrádek získal Řád bosých augustiniánů, kteří provedli zásadní přestavby.

V letech 1809-1884 se objekt stal součástí Svatováclavské trestnice.

Během tzv. Pražské asanace na přelomu 19. a 20. století byly budovy hrádku společně s Břežskou skálou a okolní zástavbou kompletně srovnány se zemí. Na místě původní pevnosti dnes již stojí pouze kostel svatého Václava na Zderaze.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dr. Karel Chytil: O junkerech pražských. Rozpravy České akademie císaře Františka Josefa.... 2/1903, s. 34. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]