Hospodářská a sociální komise pro západní Asii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hospodářská a sociální komise pro západní Asii
Vznik 1973
Sídlo Bejrút, Libanon
Souřadnice
Mateřská organizace Ekonomická a sociální rada OSN
Oficiální web www.unescwa.org
Některá data můžou pocházet z datové položky.

Hospodářská a sociální komise pro západní Asii (angl. The United Nations Economic and Social Commission for West Asia – ESCWA; arabsky: الإسكوا‎) je jednou z pěti regionálních komisí pod jurisdikcí Hospodářské a sociální rady OSN. Rolí Rady je podpora hospodářského a sociálního rozvoje západní Asie prostřednictvím regionální a subregionální kooperace a integrace.

Komise pro západní Asii sdružuje 18 členských států ze severní Afriky a Středního východu.

Komise úzce spolupracuje s příslušnými útvary v ústředí v New Yorku, se specializovanými agenturami OSN a s mezinárodními I regionálními organizacemi. K regionálním partnerům mimo jiné patří: Liga arabských států (angl. the League of Arab States), Rada pro spolupráci arabských států v Zálivu (angl. the Gulf Cooperation Council) a Organizace islámské spolupráce (angl. the Organisation of Islamic Cooperation).


Historie[editovat | editovat zdroj]

Komise byla založena Hospodářskou a sociální radou OSN 9. Srpna 1973 jako „Hospodářská komise OSN pro západní Asii“ (ECWA). Komise se stala následníkem Hospodářské a sociální kanceláře v Beirutu (angl. United Nations Economic and Social Office in Beirut – UNESOB), která byla plně absorbována do rámce ECWA. Hlavním mandátem Komise je “iniciovat a účastnit se opatření, umožňujících koordinované úsilí pro hospodářskou rekonstrukci a rozvoj západní Asie”.

Dne 26. Července 1985 byla, jako důsledek hlubšího porozumění sociálním aspektům její práce, Komise přejmenována Hospodářskou a sociální radou OSN na Hospodářskou a sociální komisi OSN pro západní Asii (angl. United Nations Economic and Social Commission for Western Asia – ESCWA).

Členské státy[editovat | editovat zdroj]

A map showing the Member States of the Commission.

Seznam členských států z regionu západní Asie a Středního východu:[1]

Sídlo[editovat | editovat zdroj]

Komise má sídlo v Bejrútu.

Ústředí Komise má sídlo v Bejrútu v Libanonu. Budova ústředí je v Centrálním distriktu Bejrútu od roku 1997. Dříve bylo sídlo přesouváno mezi různými městy. První sídlo komise bylo v Bejrútu mezi roky 1974 a 1982. Poté bylo přestěhováno do iráckého Bagdádu (1982–1991). Dále Komise sídlila v letech 1991–1997 v jordánském Ammánu a nakonec se vrátila zpět do Bejrútu.


Financování[editovat | editovat zdroj]

Rozpočet Komise sestává hlavně z příspěvků OSN, ale také z darů vlád, regionálních fondů, soukromých nadací a mezinárodních rozvojových agentur. V roce 2017 činil rozpočet Komise 27,4 milionu USD. Navíc, od roku 2014, obdržela Komise 7,1 milionu USD v dobrovolných příspěvcích na implementaci národních i regionálních aktivit.

Komise má 4 hlavní rozpočty: pravidelný rozpočet, pravidelný program technické kooperace (RPTC), rozvojový účet a účet na mimorozpočtové projekty.

Pravidelný rozpočet[editovat | editovat zdroj]

Tato část rozpočtu je odhlasována Valným shromážděním OSN každým druhým rokem, a poskytuje Komisi zdroje, aby mohla splnit svůj mandát, tak jak je definovaný ve Strategickém rámci. V roce 2017 činil pravidelný rozpočet 19,9 milionu USD.

Pravidelný program technické kooperace (RPTC)[editovat | editovat zdroj]

Pravidelný program technické kooperace zajišťuje podporu členským státům při formulaci udržitelné socioekonomické rozvojové politiky. Podporuje kooperaci, vytváří sítě sdíleného know-how a podporuje sdílení zkušeností mezi státy. V roce 2017 činila tato část rozpočtu 2,3 milionu USD.


Rozvojový účet[editovat | editovat zdroj]

Rozvojový účet pomáhá financovat projekty na vytváření nových kapacit na národní, subregionální, regionální i meziregionální úrovni. V roce 2017 byla výše této položky rozpočtu 1,9 mmilionu USD.


Účet na mimorozpočtové projekty[editovat | editovat zdroj]

Účet na mimorozpočtové projekty slouží k podpoře hospodářského a sociálního rozvoje v rámci sedmi dílčích programů Komise: Hospodářský rozvoj a integrace, Genderové a ženské otázky, Otázky mechanismu vládnutí a řešení konfliktů, Přírodní zdroje, Sociální rozvoj, Statistika a technologie pro rozvoj. Tato část rozpočtu činila v roce 2017 3,2 milionu USD.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. United Nations Economic and Social Commission for West Asia. ESCWA Member Countries in Alphabetical Order as Designated by the United Nations [online]. United Nations, n.d. [cit. 2018-12-23]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku United Nations Economic and Social Commission for Western Asia na anglické Wikipedii.