Horace McCoy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Horace McCoy
Narození 14. dubna 1897
Pegram
Úmrtí 15. prosince 1955 (ve věku 58 let)
Spojené státy americké
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Povolání scenárista, romanopisec, spisovatel a autor
Významná díla They Shoot Horses, Don't They?
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Horace McCoy (14. dubna 1897, Pegram, Tennessee15. prosince 1955, Beverly Hills, Kalifornie) byl americkým spisovatelem a scenáristou, představitelem americké drsné školy a stylu noir. Jeho nejznámějším dílem je román Koně se přece střílejí (1935 - They Shoot Horses, Don't They?), který byl zfilmován Sydney Pollackem v roce 1969, čtrnáct let po McCoyově smrti.

Život[editovat | editovat zdroj]

McCoy se narodil v Pegramu, ve státě Tennessee. V posledním roce se účastnil i první světové války jako letec na západní frontě. Letěl několikrát za nepřátelské linie jako bombardér a průzkumný fotograf. Byl raněn a získal Croix de guerre (Válečný kříž) od francouzské vlády.

Od roku 1919 pracoval jako sportovní redaktor pro Dallas Journal v Texasu. Na konci dvacátých let začal publikovat své příběhy v bulvárech s mystickou tematikou.

Během Velké americké krize se přestěhoval do Los Angeles, aby se zde stal hercem. Hrál v nepříliš úspěšném filmu The Hollywood Handicap (1932). Práce vyhazovače na zábavním molu v Santa Monice pro něj byla inspirací k napsání knihy Koně se přece střílejí, příběhu o tanečním marathónu v dobách Velké americké krize.

McCoy psal především noirové klasiky, např. Kiss Tomorrow Goodbye (1948 – příběh vyprávěný amorálním hrdinou, Ralphem Cotterem, stejnojmenný film byl natočen James Cagneym v roce 1950).

V Hollywoodu psal McCoy westerny, detektivní melodramata i další filmy pro rozličná studia. I když většina jeho děl je průměrná, McCoy pracoval s takovými režiséry jako Henry Hathaway, Raoul Walsh nebo Nicholas Ray. Byl rovněž asistentem scenáristy při tvorbě filmu King Kong (1933).

McCoy zemřel v Beverly Hills na infarkt myokardu.