Hermann Kolbe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Adolph Wilhelm Hermann Kolbe
Narození27. září 1818
Elliehausen
Úmrtí25. listopadu 1884 (ve věku 66 let)
Lipsko
Alma materMarburská univerzita
Univerzita v Göttingenu
PracovištěLipská univerzita
Marburská univerzita
Obororganická chemie
OceněníMaxmiliánův řád pro vědu a umění (1872)
zahraniční člen Královské společnosti (1877)
Davyho medaile (1884)
PříbuzníHermann Ost (synovec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adolph Wilhelm Hermann Kolbe (27. září 1818 Elliehausen, Hannoverské království25. listopadu 1884 Německo) byl německý chemik.

Navzdory všeobecně uznávanému názoru, že organické sloučeniny mohou být syntetizovány pouze živými organismy, věřil že tyto látky lze připravit i z anorganických sloučenin; svou teorii potvrdil přípravou kyseliny octové ze sirouhlíku. Také předpověděl existenci sekundárních a terciárních alkoholů. Dále se zabýval elektrolýzou solí karboxylových kyselin a připravil kyselinu salicylovou, základ pro přípravu aspirinu Kolbeho syntézou. Společně s Edwardem Franklandem objevil, že nitrily mohou být hydrolyzovány na příslušné kyseliny.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kolbe se narodil v Elliehausenu, nedaleko Göttingenu v Německu jako nejstarší syn protestantského pastora. V třinácti letech vstoupil gymnázium v Göttingenu, kde bydlel v domě jednoho z profesorů. Maturitu získal o šest let později. V té době se začal intenzivně zajímat o chemii. Na jaře 1838 vstoupil na univerzitu v Göttingenu, aby mohl studovat se známým chemikem Friedrichem Wöhlerem.

V roce 1842 se stal asistentem Roberta Bunsena na univerzitě v Marburgu, kde roku 1843 získal doktorát. V roce 1845 se stal asistentem Lyona Playfaira v novém muzeu geologie v Londýně, kde se stal blízkým přítelem Edwarda Franklanda. Od 1847 se podílel na Handwörterbuch der reinen und angewandten Chemie („Slovník čisté a aplikované chemie“) Justuse von Liebiga, Wöhlera, a Johanna Christiana Poggendorffa. V roce 1865 byl pozván na univerzitu v Lipsku. Roku 1864 byl zvolen zahraničním členem Královské švédské akademie věd.

V roce 1853 se oženil s Charlottou, dcerou generálmajora Wilhelma von Bardelebena. Jeho manželka zemřela v roce 1876 po 23 letech šťastného manželství. Měli spolu čtyři děti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hermann Kolbe na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]