Henryk Dembiński

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Henryk Dembiński

Narození16. ledna 1791
Krakov
Úmrtí13. července 1864 (ve věku 73 let)
Paříž
RodičeIgnacy Dembiński a Marianna Moszyńska
Civilní činnostinženýr
Vojenská kariéra
Hodnostgenerál
Bitvybitva u Lipska
Battle of Dębe Wielkie
Battle of Ostrołęka
Battle of Kápolna
Battle of Temesvár
napoleonské války
VyznamenáníŘád čestné legie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Henryk Dembiński (16. ledna 1791 Strzałkow13. června 1864 Paříž) byl polský generál, účastník Napoleonova ruského tažení, listopadového povstání a maďarské revoluce, cestovatel a inženýr.

Život[editovat | editovat zdroj]

Syn krakovského korouhevníka Ignace Dembińského a Marianny Moszyńské – dcery hrabat Moszyńských. První roky svého života strávil ve vesnici Góry na statku svého dědečka. Když jeho rodiče koupili vesnici Sędziejowice, žil s nimi v prostorném domě.

Byl poslán na vojenskou strojírenskou školu ve Vídni. V roce 1809 nepřijal důstojnickou hodnost rakouské armády a nastoupil jako soukromý člen armády varšavského vévodství. V roce 1812 byl povýšen na poručíka a poté během bitvy u Smolenska do hodnosti kapitána. V roce 1825 byl členem Seymu polského království. Krátce žil ve Witkowicích u Ropczyc.

Zúčastnil se listopadového povstání, kde se vyznamenal zejména při expedici do Litvy. V srpnu 1831 byl jmenován generálmajorem a krátce sloužil jako vrchní velitel. Od 9. srpna do 12. srpna 1831 byl varšavským vojenským velitelem. Zúčastnil se také bitev u Dębe Wielkiho a Ostrołęky. Po skončení povstání emigroval do Francie, kde byl spojen se skupinou okolo Adama Czartoryského. Byl členem orgánů Unie národní jednoty.

V maďarském povstání v roce 1849 velel maďarské severní armádě, poté byl jmenován do funkce náčelníka štábu a vrchního velitele maďarské armády. Jelikož jeho kandidatura vzbudila závist u některých maďarských vůdců (zejména Artúra Görgeyho), po neúspěchu v Kápolně rezignoval na tento post. Po další porážce maďarské armády v Temešváru a rezignaci Lajose Kossutha odešel do Turecka a připojil se k armádě osmanského sultána Abdülmecida I.

V roce 1850 se vrátil do Paříže, kde zemřel. Pohřben je na hřbitově v Montmorency.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henryk Dembiński (generał) na polské Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]