Helmuth Plessner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Helmuth Plessner
Helmuth Plessner 1939.jpg
Narození 4. září 1892
Wiesbaden
Úmrtí 12. června 1985 (ve věku 92 let)
Göttingen
Alma mater Freiburská univerzita
Univerzita v Göttingenu
Univerzita Heidelberg
Zaměstnavatelé Rijksuniversiteit Groningen (1935–1939)
Rijksuniversiteit Groningen (1938)
Rijksuniversiteit Groningen (1939–1943)
Rijksuniversiteit Groningen (1946–1951)
Rijksuniversiteit Groningen
Univerzita v Göttingenu
Kolínská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Helmuth Plessner (4. září 1892 Wiesbaden12. června 1985 Göttingen) byl německý filosof a sociolog, čelný představitel filosofické antropologie.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Plessner studoval medicínu, zoologii a filosofii v Göttingen a v Heidelbergu (mimo jiné u H. Driesche a E. Husserla), 1916 promoval v Erlangen a 1920 se habilitoval ve filosofii v Kolíně. 1923 vydal knihu Jednota smyslů a 1924 Hranice společenství, kritika sociálního radikalismu. Od roku 1928 pracoval společně s Max Schelerem a 1928 vyšlo jeho hlavní dílo Stupně organického a člověk. Úvod do filosofické antropologie. Roku 1933 byl pro židovský původ svého otce propuštěn, utekl do Istanbulu a s pomocí svého přítele Buytendijka dostal azyl v holandském městě Groningen, kde přednášel sociologii. 1935 vyšla první verze později slavné knihy Opožděný národ, analýza nastupujícího nacismu v Německu, a 1941 Smich a pláč. O mezích lidského chování. Po obsazení Holandska roku 1940 se musel skrývat.

Od roku 1946 byl profesorem sociologie v Groningen a v letech 1952–1961 v Göttingen, kde toto studium zakládal. Věnoval se hlavně sociologii továrního světa a sportu. Jako emeritus byl profesorem na New School for Social Research v New Yorku a nakonec profesorem filosofie v Curychu. Téměř do konce života pracoval a publikoval.

Myšlení a význam[editovat | editovat zdroj]

Plessner patří spolu s Schelerem a mladším A. Gehlenem k zakladatelům filosofické antropologie, filosofického směru, který vznikl v první polovině 20. století ze snahy nově uchopit otázku člověka, a to ze širšího základu, než nabízela sebereflexe, vnitřní zkušenost a pojmy tradiční filosofie. Byla tedy výbornou příležitostí k setkání filosofů a vědců, zejména lékařů, biologů a etologů, kteří se společně snažili jednak podepřít filosofickou reflexi výsledky moderních věd, jednak prohloubit myšlení a modely těchto věd, pokud se týkají člověka. Stavěla se tedy a staví proti karteziánskému dualismu duše a těla, striktnímu oddělení subjektu a objektu – to znamená jednak proti výlučnému zaměření na vlastní zkušenost myslícího subjektu o sobě, ale také proti reduktivním postupům a příliš zjednodušeným modelům věd.

Plessnerův obraz člověka navazuje na Aristotela a vidí lidskou bytost jak v souvislosti s ostatními živočichy (tři „stupně organického“: rostlina, zvíře, člověk), tak také v její nezaměnitelné odlišnosti. Plessner hovoří o „umělé přirozenosti“ člověka, jemuž je „přirozeně“ vlastní tvořivost a fantazie, s jejíž pomocí si vytváří své umělé světy jazyka, kultury, společnosti a politiky. Lidský vztah ke světu je podstatně složitější než u zvířat, protože je vždy spojen s jistým odstupem, je předmětem reflexe a tudíž zprostředkován jazykem. Člověka tak podle něho charakterizuje „excentrické postavení“ (exzentrische Positionalität) bytosti, jež žije a myslí mimo sebe a v utopii společnosti.

Plessnerovo hlavní dílo bylo dlouho ve stínu Heideggerova „Bytí a čas“, který se také snažil o překonání Descartesova rozdělení, který však vyšel o rok dříve a strhoval brilancí filosofického provedení. Teprve po vydání Plessnerových Sebraných spisů (Gesammelte Schriften 1-10, Frankfurt a/M 1981–1985) se zájem o jeho dílo výrazně oživil a produkuje řadu významných, zejména také interdisciplinárních děl. Od roku 1999 pracuje Společnost H. Plessnera ve Freiburgu i. B. a odborná pracoviště na řadě dalších univerzit, například na TU Dresden.

Spisy[editovat | editovat zdroj]

 • H. Plessner, Co bude s Německem? Brno 1947
 • (německy)
 • Die wissenschaftliche Idee, ein Entwurf über ihre Form (1913)
 • Krisis der transzendentalen Wahrheit im Anfängen (1918)
 • Die Einheit der Sinne. Grundlinien einer Ästhesiologie des Geistes (1923)
 • Grenzen der Gemeinschaft. Eine Kritik des sozialen Radikalismus (1924)
 • Die Stufen des Organischen und der Mensch. Einleitung in die philosophische Anthropologie (1928)
 • Macht und menschliche Natur. Ein Versuch zur Anthropologie der geschichtlichen Weltansicht (1931)
 • Die verspätete Nation. Über die politische Verführbarkeit bürgerlichen Geistes (1935)
 • Zur Anthropologie des Schauspielers (1948)
 • Lachen und Weinen. Eine Untersuchung der Grenzen menschlichen Verhaltens (1941)
 • Das Lächeln (1950)
 • Die Frage nach der Conditio humana (1961)
 • Die Emanzipation der Macht (1962)
 • Anthropologie der Sinne (1970)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Helmuth Plessner na německé Wikipedii.