Helmuth James von Moltke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Helmuth James von Moltke
HelmuthvonMoltkeJan1945.jpg
Narození 11. března 1907
Krzyżowa
Úmrtí 23. ledna 1945 (ve věku 37 let)
Věznice Plötzensee
Příčina úmrtí oběšení
Alma mater Oxfordská univerzita
Humboldtova univerzita
Univerzita Heidelberg
Vídeňská univerzita
Vratislavská univerzita
Ocenění Cena sourozenců Schollových (1989)
Nábož. vyznání luteránství
Manžel(ka) Freya von Moltke
Děti Helmuth Caspar von Moltke
Příbuzní Joachim Wolfgang von Moltke (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Helmuth James von Moltke (11. března 1907, Kreisau, Pruské království, Německé císařství23. ledna 1945, Berlín, Nacistické Německo) byl německý právník. Stal se zakladatelem protinacisticky zaměřeného Kreisavského kroužku.

Byl zapojen do pokusu o zabití Adolfa Hitlera z 20. července 1944, známého jako Operace Valkýra. Dne 11. ledna 1945 byl odsouzen k smrti a popraven o 12 dní později v berlínské Věznici Plötzensee.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Moltke byl prasynovcem pruského generála Helmutha von Moltke mladšího a také vzdáleným příbuzným německého polního maršála Helmutha von Moltke staršího, od kterého zdědil statek v Kreisau, dnešní obci Krzyżowa u Svídnice v polském Dolním Slezsku.

Moltkeho matka byla dcerou jihoafrického soudce Jamese Rose Innese, který byl skotského původu. Moltkeho rodiče patřili k zastáncům Křesťanské vědy. Moltke se ve 14 letech stal členem evangelické Pruské unie.

Život[editovat | editovat zdroj]

V letech 1927 až 1929 studoval Moltke právo a politologii ve Vratislavi, Vídni, Heidelbergu a Berlíně. V roce 1931 se oženil, jeho manželkou se stala právnička Freya von Moltke.

V roce 1935 nevyužil možnosti stát se soudcem, aby nemusel vstoupit do NSDAP. Namísto toho si otevřel právní praxi v Berlíně. Zabýval se mezinárodním právem a lidem postiženým nacismem pomáhal emigrovat. Pravidelně cestoval do Velké Británie, kde si doplnil právnické vzdělání v Londýně a Oxfordu.

Hned na začátku 2. světové války v roce 1939 byl Moltke povolán k abwehru. Měl shromažďovat informace ze zahraničí, udržovat spojení mezi vrchním velením Wehrmachtu a ministerstvem zahraničí a především vyhodnocovat otázky týkající se mezinárodního válečného práva. Při cestách okupovanými zeměmi Evropy si všímal mnoha porušení lidských práv, proti kterým vystupoval s tím, že Německo by mělo dodržovat Ženevské úmluvy.

Vystupoval proti střílení rukojmích v Nizozemí, Dánsko varoval před plánovanou deportací dánských Židů. Tyto události posilovaly Moltkeho nesouhlas s válkou a programem NSDAP.

V roce 1943 navštívil Moltke dvakrát Istanbul. Oficiální důvod se týkal navrácení německých obchodních lodí zabavených Tureckem. Skutečným důvodem byla jeho snaha přispět k ukončení války utvořením koalice antihitlerovských sil v německé armádě, mezi německými uprchlíky žijícími v Turecku, členy Office of Strategic Services, Abwehru a s pomocí německého velvyslance v Turecku Franze von Papena. Tato skupina vytvořila zprávu, která se dostala k americkému prezidentovi F. D. Rooseveltovi, jeho poradci ji však nepovažovali za důvěryhodnou.

Hlavní budova v Kreisau

Kreisavský kroužek[editovat | editovat zdroj]

V Berlíně se Moltke scházel se skupinou protinacisticky zaměřených přátel, třikrát se však také sešli na jeho statku v Kreisau. Skupina tak získala název Kreisavský kroužek.

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]