Heinz Harmel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Heinz Harmel
Heinz Harmel jako SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS v černé tankové uniformě.
Heinz Harmel jako SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS v černé tankové uniformě.
Narození29. červen 1906
Německá říše Metz, Lotrinsko
Úmrtí2. září 2000 (94 let)
Německo Krefeld, Severní Porýní-Vestfálsko
Vojenská kariéra
HodnostSS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS
Doba služby1926–1945
SloužilFlag of Weimar Republic (defence minister 1921).svg Výmarská republika (do roku 1933)
Flag of Germany (1935–1945).svg Třetí říše
SložkaWar Ensign of Germany (1921–1933).svg Reichswehr (do roku 1933)
Flag of the Schutzstaffel.svg Waffen-SS (do roku 1945)
JednotkaInfanterie-Regiment Nr.6
SS-Regiment "Germania"
VelelSS-Panzergrenadier-Regiment 3 „Deutschland“
10. SS Panzer Division „Frundsberg“
VálkyDruhá světová válka
BitvyBitva o Francii
Operace Barbarossa
Bitva o Caen
Operace Market Garden
Falaisská kapsa
VyznamenáníRytířský kříž železného kříže s dubovými ratolestmi a meči
Německý kříž ve zlatě
Spona za boj zblízka ve stříbře
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Heinz Harmel (* 29. červen, 1906 – † 2. září, 2000) byl vysoce vyznamenaný důstojník Waffen-SS, který se zúčastnil mnoha bojových akcí jak na východních tak na západních frontách druhé světové války. Mimo jiné byl držitelem Rytířského kříže železného kříže s dubovými ratolestmi a meči.

Mládí a počátky vojenské kariéry[editovat | editovat zdroj]

Heinz Harmel se narodil 29. června roku 1906 v lontrinském hlavním městě Metz jako syn štábního lékaře 67. pěšího pluku(Infanterieregiment Nr. 67) a pozdějšího Generál-lékaře (Generalarzt) Reichswehru. Po dokončení svého vzdělání vstoupil v květnu roku 1926 do Reichswehru a byl zařazen jako vojín k 15. rotě ze 6. pěšího pluku (Infaterie Regiment Nr. 6) ve šlesvickém městě Ratzeburg.

Po dvouroční službě u této jednotky byl v hodnosti Gefreiter der Reserve (Svobodník v záloze) po zranění pravého oka propuštěn z armády. Po opuštění armády se mladý Heinz rozhodl živit v zemědělství, avšak během velké hospodářské krize v roce 1929 byl nucen své dosavadní zaměstnání opustit. Následně se živil jako instruktor na sportovní škole, která spadala pod národní radu pro vzdělávání mládeže (Reichskuratoriums für Jugendertüchtigung).

K počátku října roku 1934 bylo vládou rozhodnuto, že 250 určených sportovních škol bude zařazeno pod armádu a budou sloužit pro předvojenský pěchotní výcvik. Harmelovi byla k této příležitosti udělena hodnost nadrotmistra v záloze (Oberfeldwebel der Reserve).

K 2. říjnu roku 1935 se Harmel rozhodl přestoupit k jednotkám SS-Verfügungstruppe (předchůdce Waffen-SS), kde ho lákala vidina většího žoldu a rychlejšího postupu. Po vstupu mu byla udělena hodnost SS-Oberscharführer (Starší četař) a byl přiřazen k 1. rotě od SS-Standarte "Germania" SS-Standartenführera Carl-Maria Demelhubera v Hamburku, kde působil jako velitel čety.

Stejnou pozici zastával Harmel i v Mnichově u 7. roty od SS-Standarte "Deutschland" pod velením SS-Standartenführera Felixe Steinera, kam byl přeřazen k počátku září roku 1936. Zde se rovněž zúčastnil výcvikového kurzu pro velitele čety, který vedl sám plukovník Steiner. Harmel byl při závěrečném hodnocení vyhodnocen jako jeden z deseti nejlepších mužů výcvikového kurzu.

Vynikající výsledky z tohoto kurzu tak zapříčinily, že byl Harmel ke konci ledna následujícího roku povýšen do hodnosti SS-Untersturmführer (Poručík). Dále tak zůstává ve funkci velitele čety u své 7. roty až do konce března roku 1938. Mezitím byl ke konci ledna téhož roku povýšen do hodnosti SS-Obersturmführer (Nadporučík).

Následně byl po anšlusu Rakouska k Třetí říši převelen do Vídně, kde se jeho následujícím služebním postem stalo velení čety u 1. roty nově zformovaného pluku SS "Der Führer" (SS-Standarte "Der Führer") pod velením SS-Oberführera Georga Kepplera. Zde zůstal až do počátku května téhož roku a následně byl společně s celým II. praporem pluku převelen do hlavního města Korutan na jihu Rakouska, Klagenfurtu. O rok později se Harmel dočkal v této funkci povýšení na SS-Hauptsturmführera (Kapitán).

S jednotkou se také účastnil zabrání Sudet a celý následující rok sloužil s plukem v Protektorátu Čechy a Morava, kde pluk plnil strážní povinnosti.

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

S vypuknutím druhé světové války během německé invaze do Polska, byl pluk SS "Der Führer", jehož muži nebyli ještě dostatečně vycvičeni, ponechán v zázemí a následně byl v létě roku 1940 převelen na západní frontu. Zde se zapojil do bojů v Holandsku a ve Flandrech a za následné prolomení linie Grebbe v květnu 1940 byl vyznamenán nejprve železným kříž II. třídy a za necelý měsíc i I. třídou tohoto vyznamenání.

Vojenská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Data povýšení[editovat | editovat zdroj]

Významná vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]