Heinrich Lanz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heinrich Lanz
Heinrich Lanz (1905)
Heinrich Lanz (1905)
Narození 9. března 1838
Friedrichshafen
Úmrtí 1. února 1905 (ve věku 66 let)
Mannheim
Manžel(ka) Julia Lanz
Děti Karl Lanz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heinrich Lanz (9. března 1838, Friedrichshafen am Bodensee1. února 1905, Mannheim) byl německý vynálezce a výrobce zemědělských strojů, lokomobil a traktorů, které pod značkou LANZ vyvážel do celého světa.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Heinrich Lanz se narodil jako třetí syn ze sedmi dětí, měl pět bratrů a sestru. Jeho otec Johann Peter Lanz (4. září 1805 - 15. září 1891) vlastnil spediční firmu, jeho matka Luise Christiane Beckh (1813 - 1902), pocházela z obce Eriskirch am Bodensee. Vzdělání získal na obecné škole ve Friedrichshafenu a na reálce ve městě Biberach an der Riß. Od roku 1858 byl učedníkem v obchodě s koloniálním zbožím v Mannheimu. Studoval i na obchodní akademii ve Stuttgartu, ale za rok odešel „na zkušenou“ do Marseille. Připravoval se tak na práci v rodinné firmě, která se v té době zabývala přepravou guana a zemědělských strojů z Anglie.

Po návratu z Francie v roce 1860 si otevřel dílnu na opravy zemědělských strojů se dvěma zaměstnanci a převzal zodpovědnost za dovoz zboží v otcově firmě. Na ještě neúplně rozvinutý německý trh v oblasti zemědělských strojů uvedl v roce 1867 společně se svým bratrem řezačku krmiva vlastní konstrukce. Brzy následoval další stroj – mlátička. O tři roky později převzal vedení celé továrny. V roce 1865 se oženil s Julií Faulovou.

Od roku 1869 dovážel anglické parní pluhy John Fowler a za deset let firma vyráběla vlastní lokomobily.

V roce 1902 odcestoval v té době už 64letý Lanz do USA, aby získal informace o vývoji nové zemědělské techniky u firmy John Deere. Poznatky nabyté na této cestě však stačil využít jen částečně, protože za čtyři roky zemřel. Část svého majetku odkázal nadaci, která spravovala diakonickou nemocnici v Mannheimu (dnes součást Fakultní nemocnice lékařské fakulty v Mannheimu, Univerzity v Heidelbergu).

Lanzova žena s dětmi firmu dále úspěšně rozvíjela, ale v roce 1931 získala většinový podíl Deutsche Bank. V roce 1956 převzala společnost Heinrich Lanz AG americká firma John Deere.

Děti[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]