Heinrich Lanz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heinrich Lanz
Heinrich Lanz (1905)
Heinrich Lanz (1905)
Narození9. března 1838
Friedrichshafen
Úmrtí1. února 1905 (ve věku 66 let)
Mannheim
Povolánípodnikatel a sběratel umění
Manžel(ka)Julia Lanz
DětiKarl Lanz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heinrich Lanz (9. března 1838, Friedrichshafen am Bodensee1. února 1905, Mannheim) byl německý vynálezce a výrobce zemědělských strojů, lokomobil a traktorů, které pod značkou LANZ vyvážel do celého světa.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Heinrich Lanz se narodil jako třetí syn ze sedmi dětí, měl pět bratrů a sestru. Jeho otec Johann Peter Lanz (4. září 180515. září 1891) vlastnil spediční firmu, jeho matka Luise Christiane Beckh (1813 - 1902), pocházela z obce Eriskirch am Bodensee. Vzdělání získal na obecné škole ve Friedrichshafenu a na reálce ve městě Biberach an der Riß. Od roku 1858 byl učedníkem v obchodě s koloniálním zbožím v Mannheimu. Studoval i na obchodní akademii ve Stuttgartu, ale za rok odešel „na zkušenou“ do Marseille. Připravoval se tak na práci v rodinné firmě, která se v té době zabývala přepravou guana a zemědělských strojů z Anglie.

Po návratu z Francie v roce 1860 si otevřel dílnu na opravy zemědělských strojů se dvěma zaměstnanci a převzal zodpovědnost za dovoz zboží v otcově firmě. Na ještě neúplně rozvinutý německý trh v oblasti zemědělských strojů uvedl v roce 1867 společně se svým bratrem řezačku krmiva vlastní konstrukce. Brzy následoval další stroj – mlátička. O tři roky později převzal vedení celé továrny. V roce 1865 se oženil s Julií Faulovou.

Od roku 1869 dovážel anglické parní pluhy John Fowler a za deset let firma vyráběla vlastní lokomobily.

V roce 1902 odcestoval v té době už 64letý Lanz do USA, aby získal informace o vývoji nové zemědělské techniky u firmy John Deere. Poznatky nabyté na této cestě však stačil využít jen částečně, protože za čtyři roky zemřel. Část svého majetku odkázal nadaci, která spravovala diakonickou nemocnici v Mannheimu (dnes součást Fakultní nemocnice lékařské fakulty v Mannheimu, Univerzity v Heidelbergu).

Lanzova žena s dětmi firmu dále úspěšně rozvíjela, ale v roce 1931 získala většinový podíl Deutsche Bank. V roce 1956 převzala společnost Heinrich Lanz AG americká firma John Deere.

Děti[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]