Deere & Company

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Deere & Company
Logo
Logo
Mannheim - John Deere.JPG
Právní forma veřejná společnost
Založeno 1868
Zakladatel John Deere
Sídlo Moline
Souřadnice sídla
Oblast činnosti heavy equipment
Produkty traktor, Sklízecí řezačka, skid-steer loader, bagr a backhoe
Obrat 37,8 mld. $
Výsledek hospodaření 3,5 mld. $
Zaměstnanci 67 000 (2013)
Oficiální web www.deere.com
ISIN US2441991054
LEI PWFTNG3EI0Y73OXWDH08
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kombajn John Deere
Model pásového traktoru John Deere

Deere & Company, známý především pod obchodní značkou John Deere, je americký strojírenský koncern zaměřený na výrobu zemědělské mechanizace, především kombajnů a traktorů.

Původ firmy[editovat | editovat zdroj]

Historie této tradiční americké značky začíná v polovině 19. století, kdy v roce 1837 mladý kovář jménem John Deere, pocházející ze státu Vermont, vykoval v Grand Detour ve státě Illinois první ocelový pluh.

Sídlo[editovat | editovat zdroj]

V roce 1848 převedl John Deere výrobu do města Moline, kde firma využívá výhodné polohy v těsné blízkosti řeky Mississippi. Zde má sídlo dodnes. V roce 1868, po pozvolném předání řízení firmy Johnovu synu Charlesovi, získala firma název Deere & Company.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Současný rozsah výroby společnosti Deere & Company již dávno překročil nejen hranice státu Illinois, kde se dodnes vyrábějí zejména sklízecí mlátičky (lidově kombajny). Ve městě Waterloo v Iowě se zase vyrábí traktory John Deere. Výrobky této firmy se stále víc objevují i mimo Ameriku a to v Evropě, Africe a Austrálii.

Rozsah výroby[editovat | editovat zdroj]

V celosvětovém měřítku má dnes koncern John Deere celkem 49 výrobních a vývojových závodů, zaměstnává asi 34 500 pracovníků a v roce 2001 dosáhl jen v oboru výroby strojů ročního obratu 13,1 miliard dolarů. Do výzkumu a vývoje svých výrobků investuje firma více kolem 400 milionů dolarů ročně. Výsledkem je např. přes 60 nových typů traktorů a zemědělských strojů pro rok 2002.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]