Přeskočit na obsah

Heckler & Koch MP7

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Heckler & Koch MP7
Heckler & Koch MP7A1
Heckler & Koch MP7A1
TypPDW
Místo původuNěmecko
Historie služby
PoužívánaNěmecko, Indonésie, Irsko, Itálie, Malajsie, Norsko, Jižní Korea, Spojené království, OSN
Historie výroby
VýrobceHeckler & Koch
Výroba2001 až současnost
Základní údaje
Hmotnost
 • 1.8 kg prázdná
 • 1.9 kg s 20ranným zásobníkem
 • 2.0 kg s 40ranným zásobníkem
Délka
 • 340 mm, zasunutá pažba
 • 541 mm, vysunutá pažba
Délka hlavně180 mm
Typ náboje4.6 × 30mm
Princip střelbyautomatická, s využitím tlaku plynů, otočný závorník
Kadence950 + 200 výstřelů/min (podle typu munice)
Účinný dostřel200 m
Zásobování municí20- nebo 40ranný zásobník
Hledípistolové (na kratší vzdálenost), nebo dioptrické

Heckler & Koch MP7 je automatická zbraň typu PDW vyráběná firmou Heckler & Koch (H&K), používající munici 4.6 × 30mm. Byla navržena pro tuto novou ráži, aby vyhověla požadavkům NATO z roku 1989 na automatickou pistoli nebo samopal, který by měl lepší účinek proti obrněným cílům (kevlarové vesty, helmy,…) než současné modely, které jsou omezeny standardní pistolovou municí. Je to přímý konkurent FN P90, také navržené podle těchto požadavků. Od zavedení do výroby v roce 2001 zbraň prošla čtyřmi úpravami a současná verze je MP7A1 (viz varianty). MP7 je navržena jako obranná zbraň jednotlivce (Personal Defense Weapon PDW). Je malá a lehká díky použití polymerů.

Rozšíření kvalitních neprůstřelných vest a helem učinilo zbraně používající pistolovou munici (jako například Heckler & Koch MP5 nebo Heckler & Koch UMP) neefektivní. Jako odpověď na tento problém HK vyvinul MP7 (společně s novou pistolí Heckler & Koch UCP, používající stejné náboje) aby dokázala překonat tyto obranné prostředky, ale zároveň byla použitelná jako pistole nebo samopal.

Konstrukční detaily[editovat | editovat zdroj]

V základu funguje MP7 jako zmenšená útočná puška, na stejném principu jako G36. Střílí speciálně vyvinuté průbojné náboje s úsťovou rychlostí téměř dosahující 5,56 × 45 mm NATO, používané mnoha moderními útočnými puškami. Tato munice je jedinečná mezi samopaly materiálem projektilu. Ten je vyroben z tvrzené oceli, místo mosazi nebo olova. Náboj má také menší zpětný ráz. Tyto náboje používá pouze tato zbraň, pokud nepočítáme H&K UCP. Díky malým rozměrům náboje mohou mít zásobníky i při malých rozměrech velkou kapacitu. I když je munice menší než 9 mm, její vlastnosti ji dělají srovnatelnou i ohledně zastavovacího účinku. Projektil je navržen, aby po proniknutí do tkáně ztratil stabilitu a tím způsobil větší zranění. Tato vlastnost je však stále otázkou diskusí, takže se musí až časem ověřit v akci.

Zbraň používá standardní 20- nebo 40ranné zásobníky, zasunované do rukojeti (velikost menšího je srovnatelná s 15ranným zásobníkem na 9 mm náboje, delší zásobník je velikostí podobný 30rannému 9 mm zásobníku). Přepínač režimu je na obou stranách pro použití levou i pravou rukou, stejně jako klika závěru. Pažba je vysunovatelná a vpředu je vyklápěcí rukojeť. Střílet je možné jednoručně i oběma rukama.

Svou koncepcí je MP7 přímý konkurent FN P90, má ale blíž k původnímu konceptu automatické pistole než k samopalu. FN P90 používá jednodušší systém automatické střelby s využitím zpětného rázu, ale je těžší a větší než MP7.

Varianty[editovat | editovat zdroj]

Model z roku 2005 používaný Bundeswehrem s Zeiss Z-Point kolimátorem a modulem LLM01

Od prvního oficiálního prototypu prošla MP7 čtyřmi úpravami:

 • První prototyp z roku 1999 byl pojmenován „PDW“ Základ byl stejný, ale měl pouze malý Picatinny rail (lištu) na horní straně mířidla byla klasická pistolová. Rukojeť byla hladká.
 • V roce 2001 byla zbraň pojmenována MP7 a začala se vyrábět. Nahoře byl nově dlouhý Picatinny rail, pažba byla tlustá a zahnutá a rukojeť protiskluzová, podobně jako u HK USP. Objevila se také nová mířidla (podobná současným) připevněná na Picatinny rail. Přední rukojeť byla opatřena pojistkou.
 • v roce 2003 bylo označení změněno na MP7A1 a byly pozměněny některé detaily: více zakřivená pistolová rukojeť, menší zakončení pažby, přidány dva postranní Picatinny raily a mířidla byla zmenšena. Tělo zbraně se prodloužilo, ale díky zmenšení pažby se celková délka nezměnila. Pažbu je možné zajistit ve třech polohách.
 • Současná verze z roku 2005, stále označená jako MP7A1, je v základu stejná jako model z roku 2003, ale přibyla spoušťová pojistka, podobně jako u pistole Glock.[1]. To pomáhá předejít nechtěnému zmáčknutí spouště. Další změna je zkrácení tlumiče výšlehu. Také se objevila další mířidla, podobná jako na G3 (stejná používá HK416).[2][3]

Zbraň je po každé úpravě o něco těžší, pravděpodobně kvůli přibývajícím lištám. Tělo se během vývoje prodloužilo, ale pažba zkrátila.[4]

Příslušenství[editovat | editovat zdroj]

Zbraň má v základní výbavě standardní mířidla, ale ta se dají jednoduše vyměnit za dioptrická mířidla typu G3. Na lištu se dá připevnit kolimátor nebo zaměřovací dalekohled. Další příslušenství je možné přimontovat na lišty po stranách hlavně. Ke zbrani je možné připevnit i speciální tlumič hluku výstřelu.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Spoušťová pojistka. Archivováno 1. 10. 2008 na Wayback Machine. From http://hkarms.eu/ Archivováno 23. 1. 2008 na Wayback Machine.
 2. MP7 se standardním příslušenstvím, jsou vidět oba typy mířidel Archivováno 28. 9. 2007 na Wayback Machine. From http://hkarms.eu/ Archivováno 23. 1. 2008 na Wayback Machine.
 3. ukázka MP7 s mířidly typu G3. Archivováno 28. 9. 2007 na Wayback Machine. From http://hkarms.eu/ Archivováno 23. 1. 2008 na Wayback Machine.
 4. Od PDW k MP7A1. www.hkarms.eu [online]. [cit. 2008-01-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-16. 
 5. Nové zbraně Německých ozbrojených sil. www.heckler-koch.de [online]. [cit. 2008-01-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-01-24. 
 6. En liten røver med trøkk i (Norský článek o slmouvě). www.mil.no [online]. [cit. 13-01-2008]. Dostupné v archivu pořízeném dne 27-09-2007. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Videa