Zásobník nábojů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Schránkový odnímatelný zásobník pro pistoli ráže 9mm

Zásobník nábojů je zařízení, v němž jsou u některých palných zbraní skladovány náboje a podávány odtud do komory, v níž dochází k jejich vystřelování hlavní zbraně. Podávání náboje může být buď mechanické (zejména vyvolané pohybem páky závěru zbraně), nebo samočinné, a to buď plně automatické nebo poloautomatické.

Zásobník může být oddělitelný, nebo být pevnou součástí zbraně (v české odborné terminologii je takovýto zásobník nazýván nábojovou schránkou). Nejrozšířenějším typem zásobníku je odnímatelný schránkový zásobník.

Základní typy zásobníků[editovat | editovat zdroj]

Trubicový[editovat | editovat zdroj]

Jde o trubici uloženou rovnoběžně pod hlavní, používaný zejména u nejstarších typů opakovacích pušek, dodnes používán u většiny opakovacích a samonabíjecích brokovnic, výjimkou je například Franchi SPAS-15.

Schránkový[editovat | editovat zdroj]

Nejčastější provedení, v podobě rovnoběžnostěnu, existují různé variace. Např. mohou být jednořadové, dvouřadové a víceřadové uložení nábojů. Jednořadové uložení nábojů (malá kapacita) se vyskytuje pouze u části pistolí a velká část civilních i vojenských pistolí má v současnosti dvouřadové uložení nábojů, stejně tak samopaly a útočné pušky (zvýšená kapacita). Pistolové zásobníky mívají až na speciální vojenské varianty jednořadé vyústění, naopak samopalové a puškové zásobníky jsou většinou s dvouřadým vyústěním, kdy náboje jsou podávány střídavě z levé a pravé strany vyústění. Důvodem dvouřadého vyústění bývá větší spolehlivost podávání nábojů při vysoké kadenci zbraně.[1]

  • Odnímatelné
  • Neodnímatelné (pevné, nábojové schránky)

Rotační[editovat | editovat zdroj]

Někdy též revolverový, v podobě otočného válce, uloženého rovnoběžně s osou hlavně, v němž jsou náboje uloženy rovnoběžně s osou hlavně, podávání nábojů je způsobováno otáčením zásobníku okolo jeho osy, zde jsou náboje však také umístěny v komoře, která není pevnou součástí hlavně.

Bubnový[editovat | editovat zdroj]

Ve tvaru válce, spojeného se zbraní, z něhož jsou náboje odebírány za pomoci pohybu podavače závěru. Byl v minulosti používán u některých samopalů, například Špagin nebo Suomi. I v současnosti jsou pro některé zbraně vyráběny velkokapacitní zásobníky, kromě bubnových například tzv. „motýlí“ dvojbubny pro zbraně typu AR-15. Tento typ zásobníků má také jednořadé vyústění.

Diskový[editovat | editovat zdroj]

Náboje jsou uspořádány do kruhu v plochém disku obvykle špičkou do středu. Příkladem může být například kulomet Vickers-Berthier. Tento typ zásobníků má také jednořadé vyústění.

Nábojové pásky a rámečky[editovat | editovat zdroj]

Nábojový rámeček pro pušku M1 Garand (vlevo) a nábojový rámeček pro pušku SKS (vpravo).

Nábojové pásky (anglicky: stripper clip) a nábojové rámečky (anglicky: en bloc clip) jsou zařízení podobná zásobníkům, která mají usnadnit nabíjení zbraní, jejichž zásobník je integrální (nábojová schránka). Zatímco nábojový pásek drží daný počet nábojů pohromadě a usnadňuje nabití zbraně resp. nábojové schránky, naproti tomu nábojový rámeček se společně s náboji vkládá do zbraně celý a vyjímá se (nebo je ze zbraně vyhozen) po vystřílení posledního náboje (nebo při přebíjení).

Nábojový pás[editovat | editovat zdroj]

Nábojový pás prázdný a plný.

Stejnému účelu jako zásobník nábojů slouží u některých zbraní, například kulometů, nábojový pás. Tento bývá v případě ručních kulometů umístěn ve schránce připevnitelné na kulomet, například ve schránce bubnovitého tvaru (RPD) či jiných schránkách obvykle umístěných na straně pouzdra závěru (kulomet M60, vz. 59) Existují i kulomety, které je možné zásobovat jak z pásu, tak ze zásobníku (kulomet vz. 52/57, FN Minimi)

Dle konstrukce mohou být nábojové pásy dvojího typu: tkané (pevné, při střelbě se zůstávají v celku) a kovové (tvořené spojenými články, které se (většinou ) při střelbě rozpadají)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Revolvery a pistole, A. B. Žuk, Nakladatelství Naše vojsko, ISBN 80-206-0664-5

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]