Zásobník nábojů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Schránkový odnímatelný zásobník pro pistoli ráže 9mm

Zásobník nábojů je zařízení, v němž jsou u některých palných zbraní skladovány náboje a podávány odtud do komory, v níž dochází k jejich vystřelování hlavní zbraně. Podávání náboje může být buď mechanické (zejména vyvolané pohybem páky závěru zbraně), nebo samočinné, a to buď plně automatické nebo poloautomatické.

Zásobník může být oddělitelný, nebo být pevnou součástí zbraně (v české odborné terminologii je takovýto zásobník nazýván nábojovou schránkou). Nejrozšířenějším typem zásobníku je odnímatelný schránkový zásobník.

Základní typy zásobníků[editovat | editovat zdroj]

  • Trubicový – trubice uložená rovnoběžně pod hlavní, používaný zejména u nejstarších typů opakovacích pušek, dodnes používán u většiny opakovacích a samonabíjecích brokovnic, výjimkou je například Franchi SPAS-15.
  • Schránkový – nejčastěji v podobě rovnoběžnostěnu, existují různé variace. Např. mohou být jednořadové, dvouřadové a víceřadové uložení nábojů. Jednořadové uložení nábojů (malá kapacita) se vyskytuje pouze u části pistolí a velká část civilních i vojenských pistolí má v současnosti dvouřadové uložení nábojů, stejně tak samopaly a útočné pušky (zvýšená kapacita). Pistolové zásobníky mívají až na speciální vojenské varianty jednořadé vyústění, naopak samopalové a puškové zásobníky jsou většinou s dvouřadným vyústěním.[1]
  • Revolverový – někdy též rotační, v podobě otočného válce, uloženého rovnoběžně s osou hlavně, v němž jsou náboje uloženy rovnoběžně s osou hlavně, podávání nábojů je způsobováno otáčením zásobníku okolo jeho osy, zde jsou náboje však také umístěny v komoře, která není pevnou součástí hlavně.
  • Bubnový – ve tvaru válce, spojeného se zbraní, z něhož jsou náboje odebírány za pomoci pohybu podavače závěru. Byl v minulosti používán u některých samopalů, například Špagin nebo Suomi. I v současnosti jsou pro některé zbraně vyráběny velkokapacitní zásobníky, kromě bubnových například tzv. „motýlí“ dvojbubny pro zbraně typu AR-15. Tento typ zásobníků má také jednořadé vyústění.
  • Diskový – náboje jsou uspořádány do kruhu v plochém disku obvykle špičkou do středu. Příkladem může být například kulomet Vickers-Berthier. Tento typ zásobníků má také jednořadé vyústění.

Nábojový pás[editovat | editovat zdroj]

Stejnému účelu jako zásobník nábojů slouží u některých zbraní, například kulometů, nábojový pás. Tento bývá v případě ručních kulometů umístěn ve schránce připevnitelné na kulomet, například ve schránce bubnovitého tvaru (RPD) či jiných schránkách obvykle umístěných na straně pouzdra závěru (kulomet M60, vz. 59) Existují i kulomety, které je možné zásobovat jak z pásu, tak ze zásobníku (kulomet vz. 52/57)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Revolvery a pistole, A. B. Žuk, Nakladatelství Naše vojsko, ISBN 80-206-0664-5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]