Přeskočit na obsah

Hanuš Schwaiger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Hanuš Schweiger)
Hanuš Schwaiger
Rodné jménoJan Petr Pavel Schweiger a Johann Peter Paul Schwaiger
Narození28. června 1854
Jindřichův Hradec
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí17. června 1912 (ve věku 57 let)
Bubeneč
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Příčina úmrtírakovina
Místo pohřbeníBystřice pod Hostýnem
Alma materAkademie výtvarných umění ve Vídni
Povoláníumělecký pedagog, pedagog, malíř, designér, učitel, ilustrátor, grafik a kreslíř
Manžel(ka)Jozefína Kučerová [1]
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hanuš Schwaiger, křtěn Jan Petr Pavel (28. června 1854, Jindřichův Hradec[2]17. června 1912, Bubeneč[3]), byl český malíř, grafik a pedagog.

Hanuš Schwaiger (1907)

Hanuš Schwaiger se narodil v rodině movitého obchodníka se železem, který vlastnil obchody v Jindřichově Hradci i ve Vídni. Byl pokřtěn jako římský katolík na svátek svatých Petra a Pavla, proto dostal křestní jména těchto patronů. Vystudoval gymnázium v Jindřichově Hradci, po zápisu na Akademii výtvarných umění v Praze jej otec povolal zpět a zaměstnal ve svém obchodě, Schwaiger brzy utekl do Vídně, kde vystudoval munumentální malířství v ateliéru profesora Hanse Makarta. Studia ukončil roku 1881 a odjel na studijní cesty. Navštívil Itálii, Německo, Holandsko a Belgii, kde se mu zalíbilo nejvíce.

Byl autorem olejomaleb, pastelů a kreseb, jednak portrétů, dále žánrů, národopisných studií lidí a krajiny. Přitahoval ho mýtus, rád maloval a kreslil pohádkové motivy a ilustroval knihy. Věnoval se také fresce (např. Svatý Jiří na zámku v Průhonicích z roku 1892). Císařským dekretem ze dne 19. září 1899 byl jmenován mimořádným profesorem technického kreslení na právě založené České vysoké škole technické v Brně. V letech 19021912 vyučoval jako profesor nově založeného ateliéru malby na Akademii výtvarných umění v Praze. Absolvovalo u něj 39 studentů.[4]

Mezi jeho žáky patřili: Otakar Kubín, František Kysela, Antonín Procházka, Otto Stein, Canon Straschripka, Rudolf Kremlička, Oldřich Lasák, František Xaver Naske, František Hlavica, Václav Rabas, Rudolf Kremlička, Oldřich Blažíček, Vilém Šebor, Karel Reiss, Konstantin Stuchlík, František Antonín Jelínek, Vilém Kreibich Jaroslav Grus, Mořic Nágl nebo Josef Tříška.

Hanuš Schwaiger byl blízkým přítelem Tomáše Garrigue Masaryka; ten vlastnil nejméně devět malířových obrazů, Schwaiger je též autorem portrétů jeho rodičů. Dětský dojem z návštěvy malířova ateliéru ovlivnil i tvorbu Masarykova syna Herberta.[5]

Rodinný život a smrt

[editovat | editovat zdroj]
Hrob Hanuše Schwaigra na hřbitově v Bystřici pod Hostýnem

Dne 12. ledna 1891 se Hanuš Schwaiger v Hroznové Lhotě oženil s Josefinou, rozenou Kučerovou (1866–1937).[1][6]

Od roku 1891 bydlel s manželkou ve svém domě se zahradou čp. 59/XIX v Bubenči u Prahy[7], (nyní Schwaigerova ulice 3). Původně nájemný dům je ve štítu označený chybně „Villa Schwaiger“ a slouží jako hotel[8].

Schwaigerovi byl vypraven pohřeb v Praze, ale byl pohřben na hřbitově v Bystřici pod Hostýnem.[3] Jeho hrob je částí souboru chráněného jako kulturní památka.[9] </ref>

výběr
 1. a b Matriční záznam o sňatku
 2. Matriční záznam o narození a křtu
 3. a b Matriční záznam o úmrtí a pohřbu
 4. Jiří Kotalík (red.), Almanach Akademie výtvarných umění v Praze. 1799-1979. AVU a NG Praha 1979, s. 81, 96-97
 5. ŠOLC, Josef. Schwaiger vystihl Masarykovu zemitost Zdroj: https://hodoninsky.denik.cz/nazory_region/schwaiger-vystihl-masarykovu-zemitost20080614.html. Hodonínský deník [online]. 2008-06-15. Dostupné online. 
 6. Úmrtí-dostupné online z NK ČR. Našinec. 1. 6. 1937, s. 3. Dostupné online. 
 7. Národní archiv, Policejní ředitelství I, konskripce, karton 635, obraz 372
 8. web hotelu
 9. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-09-04]. Identifikátor záznamu 140536 : hrob - pomník obětem I. světové války, hroby H. Schwaigra, F. Táborského, F. Ondrůška. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
 • Jiránek Miloš, Hanuš Schwaiger, Praha 1908, 2. vyd. Praha 1912
 • Blažíček Oldřich J., Hanuš Schwaiger, 95. výstava JUV, Praha 1937
 • Lamač Miroslav, Hanuš Schwaiger, Praha 1957

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]