Gueréza zelená

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Gueréza zelená

Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: primáti (Primates)
Podřád: vyšší primáti (Haplorhini)
Čeleď: kočkodanovití (Cercopithecidae)
Rod: gueréza (Colobus)
Binomické jméno
Colobus verus
(van Beneden, 1838)
rozšíření guarézy zelené
rozšíření guarézy zelené

Gueréza zelená (Procolobus verus) je primát z čeledi kočkodanovitých, který žije v tropických deštných lesích v Sierra Leone, Togu a Nigérii. Má olivově hnědou barvu. Dává přednost bažinatým místům a pohybuje se v nižších částech lesa. Živí se převážně listy, květy, pupeny a ovocem stromů.

Samice jsou březí zpravidla 150-180 dnů a pak své mládě několik týdnů nosí. Pohybuje se v tlupách o asi 10-15 (i 20) jedincích, skupina však může mít i méně než 5 členů. Ve skupině jsou zpravidla 1-2 samci. Ozývají se takřka nezaměnitelným chrochtavým zpěvem na který téměř vždy reaguje alespoň jedna tlupa stejným způsobem. Může se vyskytovat ve společnosti některých druhů kočkodanů. Váha samic se pohybuje okolo 4 kilogramů a délka těla nepřesáhne 50 cm, ocas měří mezi 50–60 cm. Samci mohou mít až 6 kg, délku těla a ocasu jsou obdobné jako u samic (délka těla nepatrně delší).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Oates, J.F., Gippoliti, S. & Groves, C.P.. Procolobus verus [online]. IUCN Red List of Threatened Species, 2008, [cit. 2012-10-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]