Přeskočit na obsah

Gorgosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxGorgosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádplazopánví (Saurischia)
Podřádteropodi (Theropoda)
Čeleďtyranosaurovití (Tyrannosauridae)
PodčeleďAlbertosaurinae
RodGorgosaurus
Binomické jméno
Gorgosaurus libratus
Lambe, 1914
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gorgosaurus („Hrozivý/gorgonský ještěr“) byl velkým tyranosauridním teropodem, který dosahoval délky 8-9 metrů a hmotnosti kolem 2,5 tuny. Žil zhruba před 77-74 miliony let (ve svrchní křídě) na území dnešního severozápadu Severní Ameriky.

Zařazení

Gorgosaurus byl pokročilý tyranosaurid, jehož nejbližším příbuzným byl rod Albertosaurus. Mezi vývojově blízké rody patřil i Daspletosaurus a později žijící Tyrannosaurus. Z asijských rodů to byl zejména Tarbosaurus. Dlouho panoval předpoklad, že Gorgosaurus je totožný s rodem Albertosaurus. Fosílie gorgosaura jsou občas řazeny pod rod Albertosaurus. Zda je toto řazení správné či nikoli je těžké posoudit, neboť neznáme jejich genetický materiál, a tak nevíme, jak blízkými příbuznými ve skutečnosti byli. Ačkoli je přední odborníci na tyranosaury, jako např. Philip Currie nebo Karol Sabath, řadí pod dva různé rody (pro něž vytvořili vlastní podčeleď Albertosaurinae), sami uznávají, že jim řazení pod jeden rod (Albertosaurus) nijak zvláště nevadí.

Paleoekologie

Gorgosaurus byl poměrně velikým a mohutným predátorem, který pravděpodobně lovil hadrosauridní dinosaury a ornitomimidy ("pštrosí dinosaury"), což si mohl dovolit díky dobrým rychlostním předpokladům. Nebezpečné a "obrněné" ankylosauridy a ceratopsidy lovil ve stejné době žijící, celkově robustnější rod Daspletosaurus.

Nálezy

Tento dravec je jedním z nejlépe známých a prozkoumaných tyranosauridů. Bylo objeveno již více než 20 jeho koster. Jedna mozkovna asi 72-74 milionů let starého jedince, objevená v roce 2003 napovídá možnosti, že tento teropod zemřel na mozkový nádor.[1]

Externí odkazy

  • http://dinosaurus.bloguje.cz/778654-take-dinosauri-umirali-na-rakovinu.php
  • Šablona:Pahýl - dinosauři

    Šablona:Link FA Šablona:Link FA Šablona:Link FA Šablona:Link GA