Gordon Parks

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gordon Parks
Narození 30. listopadu 1912
Fort Scott
Úmrtí 7. března 2006 (ve věku 93 let)
New York
Národnost Afroameričané
Povolání filmový režisér, fotograf, herec, fotoreportér, scenárista a novinář
Zaměstnavatel Farm Security Administration
Ocenění Library of Congress Living Legend
National Medal of Arts
Spingarnova medaile
Děti Gordon Parks, Jr., David Parks, Leslie Parks a Toni Parks
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Parksův nejznámější snímek Americká gotika, Washington D. C. s Ellou Watsonovou
Jedna z Parksových pozdějších fotografií Ella Watsonová a její rodina
Dvě dívky v kempu Christmas Seals

Gordon Roger Alexander Buchanan Parks (30. listopadu 1912, Fort Scott, Kansas7. března 2006, New York) byl americký fotograf společnosti Farm Security Administration (FSA).[1] Kromě toho byl ještě hudebníkem, básníkem, romanopiscem, novinářem, aktivistou a režisérem. Nejvíce jsou zmiňovány jeho fotografické eseje pro časopis Life a jeho film z roku 1971 Shaft, který režíroval.[2]

Fotografická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Ve 25 letech Parkse zaujaly fotografie migrujících pracovníků v časopise a koupil si v zastavárně první fotoaparát Voigtländer Brilliant za 12,50 dolarů.[3]

Snímky úředníků, kteří vyvinuli první svitkový film, jeho práci ocenili, a vybídli jej, aby fotografoval módu v obchodu Frank Murphy's women's clothing v St. Paulu. Parks každý snímek pořídil dvojitou expozicí, s výjimkou jednoho, ale právě ten padl do oka Joe Louisové, manželce boxera a mistra těžké váhy Marva Louise. Louisová doporučila Parksovi přestěhovat se do Chicaga, kde začal pořizovat snímky z byznysu pro společnost žen.

Během příštích několika let Parks vystřídal celou řadu zaměstnání, na volné noze se jako doplňkové činnosti věnoval portrétní a módní fotografii. Začal pořizovat kroniku černého ghetta města South Side a v roce 1941 díky výstavě těchto fotografií členství ve společnosti FSA. Společnost FSA byla vytvořena v USA v roce 1935 v rámci New Deal. Jejím úkolem bylo v krizi pomáhat proti americké venkovské chudobě. FSA podporovalo skupování okrajových pozemků, práci na velkých pozemcích s moderními stroji a kolektivizaci. Vedle Parkse byli v sociologicko-dokumentárním programu této agentury zapojeni fotografové jako například Walker Evans, Dorothea Langeová[4], Roy Stryker, Arthur Rothstein nebo Ben Shahn.[5] Ve spolupráci pod vedením Roye Strykera vytvořil řadu svých později známých fotografií, například Americká gotika, Washington, D.C.[6] (pojmenované podle malby Granta Wooda se stejným názvem, na které je americký dům s gotickým oknem a před ním dva vysocí, štíhlí staříci s úzkou bradou). Na fotografii pózuje velmi štíhlá afroameričanka Ella Watsonová, která pracovala jako uklízečka pro budovu FSA a stojí strnule před americkou vlajkou, v jedné ruce drží koště a ve druhé mop.

Parks se inspiroval k vytvoření tohoto portrétu poté, co si všiml opakovaného rasismu v restauracích a obchodech po svém příjezdu do Washingtonu. Když tento snímek viděl Stryker, prohlásil o něm, že je to obvinění Ameriky – a že by to mohlo způsobit, že všechny fotografy vyhodí z práce;[7] a požádal Parkse, aby s Watsonovou dále spolupracoval. Tato souhra však vedla k sérii fotografií z jejího každodenního života. Parks sám později řekl, že jeho první snímek byl nedůvtipný a přehnaný, nicméně ostatní komentátoři tvrdili, že čerpal sílu ze svého polemického charakteru a duality oběti a zachráněného - a měl tak vliv na mnohem více lidí než pozdější portréty Watsonové.[8]

Se vstupem USA do druhé světové války však nastala změna: projekt FSA dostal jiné jméno – Office of War Informations (OWI) – a také jiný program. Ve válce musela propaganda ukazovat, jak jsou Spojené státy silné a ne jaké mají potíže. V roce 1948, kdy FSA zanikla, byla dokonce snaha pořízené dokumenty zničit, aby nemohly být použity pro propagandu komunistickou.[9]

Po rozpuštění FSA zůstal Parks ve Washingtonu jako korespondent OWI, ale v roce 1944 od spolupráce s touto institucí odstoupil. Přestěhoval se do Harlemu, kde se stal nezávislým módním fotografem pro časopis Vogue. Později se zúčasatnil projektu společnosti Standard Oil (New Jersey), ve kterém fotografoval malá města a průmyslová centra. Jeho nejvíce známé s nímky z tohoto období jsou Večeře doma u pana Hercula Browna, Somerville, Maine (1944); Grease Plant Worker, Pittsburgh, Pennsylvania (1946); Auto naložené nábytkem na dálnici (1945); a Ferry Commuters, Staten Island, N.Y. (1946).

Parks obnovil hledání fotografických pracovních míst v módním světě. Navzdory rasistických postojů své doby, editor Vogue Alexander Liberman jej najal k nasnímání kolekce večerních šatů. Parks fotografoval módu pro Vogue několik dalších let. Během té doby, vydal své první dvě knihy, Flash Photography (1947) a Camera Portraits: Techniques and Principles of Documentary Portraiture (1948).

V roce 1948 vyhrála jeho fotografická esej o mladém vůdci gangu v Harlemu a mohl tak získat zaměstnání jako fotograf a dopisovatel časopisu Life. Celých 20 let fotografoval na téma módy, sportu, divadla (Broadway Theatre), chudoby, rasové segregace nebo portrétů (Malcolm X, Stokely Carmichael, Muhammad Ali, Barbra Streisand). Jeho fotografická esej o chudém brazilském chlapci jménem Flavio da Silva, který umíral důsledkem podvýživy, zápalu plic a průdušek a podvýživy, přinesl dary, které zachránily chlapcovi život a zaplatily za nový domov pro jeho rodinu.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Parks se narodil ve Fort Scott v Kansasu jako syn Sarah (née Ross) a Jacksona Parksových.[10] Byl třikrát ženatý[11] a měl čtyři děti – Davida, Leslie, a Toni Parks Parsons. jeho nejstarší syn Gordon Jr. zemřel při leteckém neštěstí v roce 1979.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. FSA B&W PHOTOS. FSA B&W Photos, Documenting America, 1935-1943 [online]. University of California Press: Carl Fleischhauer and Beverly Brannan, eds. Berkeley, 1988, [cit. 2009-03-28]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. GRUNDBERG, Andy. Gordon Parks, a Master of the Camera, Dies at 93. New York Times. 2006-03-08. Dostupné online.  
 3. Gordon Park, bio Gale Group
 4. LANGEOVÁ, Dorothea. Dorothea Lange: Photographer of the People [online]. [cit. 2009-02-15]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. FSA B&W PHOTOS. FSA B&W Photos, Documenting America, 1935-1943 [online]. University of California Press: Carl Fleischhauer and Beverly Brannan, eds. Berkeley, 1988, [cit. 2009-03-28]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Yvonne Shinhoster Lamb. 'Life' Photographer And 'Shaft' Director Broke Color Barriers The Washington Post. 8. března 2006.
 7. Eamonn McCabe. American beauty. The Guardian (G2). 2006-03-10, s. 8.  
 8. Lawrence W. Levine. The Folklore of Industrial Society: Popular Culture and Its Audiences. The American Historical Review. December 1992, roč. 97, čís. 5, s. 1369–99. Dostupné online. DOI:10.2307/2165941.  
 9. PETÁK. diplomová práce [online]. Opava: Slezská univerzita, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Institut tvůrčí fotografie, [cit. 2009-03-05]. Dostupné online. (česky) 
 10. Gordon Parks Biography (1912-)
 11. http://partners.nytimes.com/library/magazine/home/20000716mag-relations-vanderbilt.html

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Knihy pojednávající o Parksovi
 • Berry, S.L. Gordon Parks. New York: Chelsea House Publishers, 1991. ISBN 1-55546-604-4
 • Bush, Martin H. The Photographs of Gordon Parks. Wichita, Kansas: Wichita State University, 1983.
 • Donloe, Darlene. Gordon Parks: Photographer, Writer, Composer, Film Maker [Melrose Square Black American series]. Los Angeles: Melrose Square Publishing Company, 1993. ISBN 0-87067-595-8
 • Harnan, Terry, and Russell Hoover. Gordon Parks: Black Photographer and Film Maker [Americans All series]. Champaign, Illinois: Garrard Publishing Company, 1972. ISBN 0-8116-4572-X
 • Parr, Ann, and Gordon Parks. Gordon Parks: No Excuses. Gretna, Louisiana: Pelican Publishing Company, 2006. ISBN 1-58980-411-2
 • Stange, Maren. Bare Witness: photographs by Gordon Parks. Milan: Skira, 2006. ISBN 88-7624-802-1
 • Turk, Midge, and Herbert Danska. Gordon Parks. New York: Thomas Y. Crowell Company, 1971. ISBN 0-690-33793-0
Knihy Gordona Parkse
 • Flash Photography (1947) (technical)
 • Camera Portraits: Techniques and Principles of Documentary Portraiture (1948) (documentary)
 • The Learning Tree (1964) (semi-autobiographical)
 • A Choice of Weapons (1967) (autobiographical)
 • Born Black (1970) (compilation of essays and photographs)
 • To Smile in Autumn (1979) (autobiographical)
 • Voices in the Mirror (1990) (autobiographical)
 • The Sun Stalker (2003) (biography on J.M.W. Turner)
 • A Hungry Heart (Nov. 1, 2005) (autobiographical)
Poezie a fotografická díla
 • Gordan Parks: Elementary school
 • Gordon Parks: A Poet and His Camera
 • Gordon Parks: Whispers of Intimate Things
 • Gordon Parks: In Love
 • Gordon Parks: Moments Without Proper Names (1975)
 • Arias of Silence
 • Glimpses Toward Infinity
 • A Star for Noon - An Homage to Women in Images Poetry and Music (2000)
 • Eyes With Winged Thoughts (released Nov. 1, 2005)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]