Farm Security Administration

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Farm Security Administration logo
Walker Evans: Allie Mae Burroughs, symbol Velké hospodářské krize
Walker Evans: zemědělský pachtýř

Farm Security Administration, (FSA, Hospodářská bezpečnostní správa) je společnost, která byla vytvořena v USA v roce 1935 v rámci New Deal. Úkolem bylo v krizi pomáhat proti americké venkovské chudobě. FSA podporovalo skupování okrajových pozemků, práci na polích s moderními stroji a kolektivizaci.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Krach burzy v roce 1929 a následný ekonomický kolaps zasáhly celý svět. Trpělo hlavně zemědělství, které v první polovině třicátých let v Americe navíc devastovalo katastrofické sucho v jižních státech.[1]

Společnost FSA roku 1935 zahájila fotografickou kampaň, do jejíhož sociologicko-dokumentárního programu se zapojila řada fotografů. Měla za úkol sestavit dokumentaci sociálních problémů v jižních státech USA.[2] Těmto fotografům vděčíme za výjimečný obraz Ameriky v době krize a jejích dozvuků. V tomto období se formovala „dokumentární fotografie“. Jejími hlavními charakteristikami byl důraz na realismus, snaha bez příkras zachytit věci takové, jaké jsou, spoluprožití bídy a utrpení, jasný morální postoj a konečně samotné vědomí specifičnosti tohoto média.[3]

Se vstupem USA do druhé světové války v prosinci 1941 však nastala změna. Projekt dostal jiné jméno – Office of War Informations – a také jiný program. Ve válce musela propaganda ukazovat, jak jsou Spojené státy silné a ne jaké mají potíže. V roce 1948, kdy FSA zanikla, byla dokonce snaha pořízené dokumenty zničit, aby nemohly být použity pro komunistickou propagandu.[4]

FSA pomocí plakátů pracovala na podpoře vlastenectví, varovala cizí vyzvědače a pokoušela se získat ženy, aby pracovaly pro válku. Agentura měla také pobočku v zahraničí. Fotografové zaměstnaní v této společnosti vytvořili přibližně 1600 barevných fotografií, které zachycují život ve Spojených státech, včetně Portorika a Panenských ostrovů.

Fotografové[editovat | editovat zdroj]

Skupina FSA se skládala z následujících fotografů: Charlotte Brooks, Esther Bubley, Harold Corsini, Marjory Collinsová, Jack Delano, Sheldon Dick, Arnold Eagle, Theodor Jung, Walker Evans[5], Dorothea Langeová[5], Russell Lee, Sol Libsohn, Carl Mydans, Gordon Parks[5], Arthur Rothstein[5], Martha McMillan Robertsová[6], Edwin Rosskam, Louise Rosskamová, Richard Saunders, Arthur Siegel, Ben Shahn[5], Roy Stryker[5], John Vachon[5], Marion Post Wolcottová, Barbara Wrightová, Alfred T. Palmer.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠLAJCHRTOVÁ, Leona. Novodobá madona v cárech nese utrpení lidstva, peněz se nedočkala [online]. idnes.cz, 6. července 2010 13:42 [cit. 2010-08-08]. Dostupné online. 
  2. AUER, Anna; MRAZ, Werner; STANEK, Ivo. Katalog k výstavě Fotografis collection reloaded. [s.l.]: Palác Kinských - Národní galerie v Praze (Praha), 2009. 
  3. BRESCHAND, Jean. Le documentaire: l’autre face du cinéma. Cahiers du Cinéma. (Dokumentární film, jiná tvář kinematografie) [online]. Paříž: Cahiers du Cinéma, Etoile, 2002 [cit. 2009-02-20]. Dostupné online. (Překlad do cs Marta Fialová) 
  4. PETÁK. diplomová práce [online]. Opava: Slezská univerzita, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Institut tvůrčí fotografie [cit. 2009-03-05]. Dostupné online. (česky) 
  5. a b c d e f g FSA B&W PHOTOS. FSA B&W Photos, Documenting America, 1935-1943 [online]. University of California Press: Carl Fleischhauer and Beverly Brannan, eds. Berkeley, 1988 [cit. 2009-03-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. http://memory.loc.gov/ammem/fsahtml/fabib.html

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]