Sheldon Dick

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sheldon Dick
Portrait of Sheldon Dick by Janina Lester.jpg
Narození 1906
Úmrtí 12. května 1950 (ve věku 43–44 let)
Alma mater Corpus Christi College
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sheldon Dick (19061950) byl americký vydavatel, literární agent, filmař a fotograf. Pracoval pro společnost Farm Security Administration během Velké hospodářské krize a dokumentoval život v Americe. Byl členem bohaté rodiny průmyslníka. Vydal knihu básníka Edgar Lee Masterse a natočil dokumentární film o těžbě pro edukativní účely. Je známý především fotografiemi pro společnost FSA a násilnými okolnostmi okolo své smrti.

Život[editovat | editovat zdroj]

Sheldon Dick byl synem Alberta Blaka Dicka, bohatého výrobce cyklostylů v Chicagu a Mary Henrietty Dickové.[1] Vzal si Dorothy Michelsonovou, 21letou dceru vědce Alberta Abrahama Michelsona v roce 1927, krátce předtím, než začal studovat na Corpus Christi College v Cambridge při Cambridge University.[2]

Po návratu do Spojených států žili v New Yorku, jejich dcera, jmenovala se také Dorothy, se narodila krátce poté. Manželství však netrvalo dlouho. Paní Dicková v dubnu 1932 podala žádost o rozvod.[3]

Dick v té době pracoval jako vydavatel - společně s jiným menším vydavatelem - C. Louis Rubsamen.[4] Avšak pouze jedno vydání neslo jeho jméno: kniha básní The Serpent in the Wilderness básníka Edgara Lee Masterse, zveřejněná v limitované edici v roce 1933.[5] Byla poměrně velká (8½ - 12 palců) se zřejmým důrazem na detail, avšak s některými chybami, asi nejhorší bylo náhodné vázání rukopisných stránek do některých výtisků.

Dick si v roce 1933 vzal Mary Lee Burgessovou, která mu později pomáhala v jeho dokumentární tvorbě. Jeho první fotografické práce vznikly v této době, krátce po jeho neúspěchu v nakladatelstvích. O dva roky později vydal knihu o Mexiku.[6] Kniha však nebyla dobře přijata, nicméně některé kritiky uváděly, že "fotografie přidávají knize na hodnotě."[7]

FSA[editovat | editovat zdroj]

Muž spící na rybím trhu, Baltimore, Maryland, červenec 1938

Společnost FSA byla vytvořena v USA v roce 1935 v rámci New Deal. Jejím úkolem bylo v krizi pomáhat proti americké venkovské chudobě. FSA podporovalo skupování okrajových pozemků, práci na velkých pozemcích s moderními stroji a kolektivizaci. Se vstupem USA do druhé světové války však nastala změna: projekt FSA dostal jiné jméno – Office of War Informations (OWI) – a také jiný program. Ve válce musela propaganda ukazovat, jak jsou Spojené státy silné a ne jaké mají potíže. V roce 1948, kdy FSA zanikla, byla dokonce snaha pořízené dokumenty zničit, aby nemohly být použity pro propagandu komunistickou.[8]

Dickovo bohatství mu umožnilo zajistit financování z vlastních zdrojů a dalo mu nezávislost, které ostatním fotografům chybělo. Stryker se pokusil poskytnout určité vodítko pro typ fotografií, které hledal.[9]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. "Why S. Dick Wed Suddenly," The New York Times, September 29, 1927; "Mrs. Albert Blake Dick" (obituary), The New York Times, September 27, 1944.
  2. "Dorothy Michelson Surprises by Wedding," The New York Times, September 29, 1927.
  3. "Wife Sues Sheldon Dick," The New York Times, April 6, 1932; "Divorces Sheldon Dick," The New York Times, April 7, 1932.
  4. "Books and Authors," The New York Times, October 9, 1932.
  5. Poznámka: V knize je uvedeno: "Toto vydání se skládá ze 400 číslovaných výtisků, z nichž 365 je na prodej, čísla 1 až 84 včetně, obsahují vložený rukopis. Kniha byla pod dohledem Vrest Orton & Ray Nash, Edgar Lee Masters, The Serpent in the Wilderness (New York: S. Dick, 1933).
  6. Edith Mackie and Sheldon Dick, Mexican Journey: An Intimate Guide to Mexico (New York: Dodge Publishing Company, 1935).
  7. Robert Spiers Benjamin, "Mexican Journey," The New York Times, September 27, 1936.
  8. PETÁK. diplomová práce [online]. Opava: Slezská univerzita, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Institut tvůrčí fotografie [cit. 2009-03-05]. Dostupné online. (česky) 
  9. Alan Trachtenberg, "From Image to Story: Reading the File," Documenting America: 1935–1943, ed. Carl Fleischhauer and Beverly Brannan (Berkeley: University of California Press, 1988), 62.
  10. Library of Congress Prints and Photographs Archive, Call # LC-USF34-040326-D, online version.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]