DOCUMERICA

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gene Daniels: Těžký smog v Los Angeles, 1973, DOCUMERICA
Marc St. Gil: Dívky kouří marihuanu, Texas, 1973, DOCUMERICA

DOCUMERICA byl program sponzorovaný americkou Agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA), jehož úkolem bylo pořídit „fotografický dokument subjektů z hlediska životního prostředí“ na území Spojených států během období od roku 1972 až do roku 1977.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Snímky pořizovalo přibližně 70 známých fotografů s uzavřenou projektovou smlouvou s EPA. Mezi fotografy byli například John Vachon, Danny Lyon, Gene Daniels, David Hiser, Arthur Greenberg, Marc St. Gil, Gary Miller, Doug Wilson, Bill Strode, Charles O'Rear, Jack Corn, Dennis Cowals, Tomas Sennett, Yoichi Okamote, Ken Hayman, Anne LaBastille, Paul Sequeira, Erik Calonius, Suzanne Szasz nebo John H. White.

Podobně jako dřívější federální fotografický projekt Farm Security Administration během Velké hospodářské krize, někteří fotografové DOCUMERICA pochopili své poslání spíše zeširoka, někdy i umělecky. Mnoho z nich zachovalo výrazný vizuální záznam o čase a místě.

Některé z fotografovaných objektů jsou městské aglomerace, každodenní život v malých městech, scény přírodních krás, včetně pláží a hor, městských oblastí, včetně vrakovišť, ulic, budov a řízení dopravy, železniční společnosti Amtrak, znečištění ovzduší a znečištění vody, mořského pobřeží, scény těžby a samozřejmě také portréty lidí. Byly fotografovány oblasti jako národní parky a lesy, jezero Tahoe, Velká jezera, Aljašský ropovod, Havaj, Washington, D.C. a další města po celých Spojených státech. Projekt dokonce zahrnul i některé fotografie z Kanady, ale i z Jugoslávie a Rakouska.[1]

Digitální skeny více než 15 000 z původních 35 mm barevných diapozitivů, černobílých negativů a printů jsou k dispozici v archivním katalogu Archival Research Catalog amerického úřadu NARA.[2] Spadají do kategorie public domain a jsou k dispozici na úložišti obrázků Wikimedia Commons.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://narademo.umiacs.umd.edu/cgi-bin/isadg/viewseries.pl?seriesid=4040
  2. In "Scope & Contents" page for series DOCUMERICA: The Environmental Protection Agency's Program to Photographically Document Subjects of Environmental Concern, compiled 1972 - 1977, ARC Identifier 542493 / Local Identifier 412-DA; Series from Record Group 412: Records of the Environmental Protection Agency, 1944 - 2000. Record of holdings available from the Archival Research Catalog (ARC) of the National Archives and Records Administration under the ARC Identifier 542493. Accessed February 18, 2009.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]