Standard Oil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Standard Oil
Logo
Logo
Standard Oil.jpg
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1870
Datum zániku 1911
Nástupce Mobil
Zakladatelé John D. Rockefeller
William Rockefeller
Henry Flagler
Stephen V. Harkness
Samuel Andrews
Adresa sídla Cleveland, Spojené státy americké
Charakteristika firmy
Oblast činnosti petrochemický průmysl
Produkty palivo
Majitel William Rockefeller
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Standard Oil Co. Inc. byla americká monopolní ropná společnost, zabývající se její těžbou, přepravou, rafinací a prodejem ropných produktů. Založili ji roku 1870 v Ohiu John D. Rockefeller a Henry Flagler. Svého času byla největší ropnou rafinérií na světě.[1] Její historie jako jedné z prvních a největších nadnárodních korporací na světě skončila v roce 1911, kdy Nejvyšší soud Spojených států amerických v precedentním případě rozhodl, že Standard Oil je nelegální monopol.

Standard Oil zpočátku dominoval na trhu s ropnými produkty prostřednictvím horizontální integrace v rafinérském sektoru, v pozdějších letech pak prostřednictvím vertikální integrace. Společnost byla průkopníkem na poli průmyslového trustu. Trust Standard Oil zefektivnil výrobu a logistiku, snížil náklady a podlomil konkurenci. Kritici vinili Standard Oil z používání agresivních cenových praktik za účelem zničení konkurentů a vytvoření monopolu, který ohrožoval ostatní podniky.

Rockefeller řídil společnost až do svého odchodu do důchodu v roce 1897, zůstal však hlavním akcionářem. Roku 1911, po rozdělení trustu Standard Oil na 34 menších společností, se stal nejbohatším mužem na světě, jelikož počáteční zisky těchto samostatných podniků se ukázaly být v součtu mnohem větší než původní jediné společnosti. Její nástupci jako ExxonMobil nebo Chevron stále figurují mezi světově největšími společnostmi podle tržeb. Od roku 1882 byl Rockefellerovým osobním asistentem John Dustin Archbold. Po roce 1896 se Rockefeller stáhl z řízení podniku, aby se soustředil na své filantropické zájmy a nechal vedení Standard Oil na Archboldovi. Mezi další významné ředitele podniku patřil například Henry Flagler, budovatel Florida East Coast Railway a tamějších prázdninových měst, nebo Henry H. Rogers, stavitel Virginian Railway.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Standard Oil na anglické Wikipedii.

  1. Exxon Mobil - Our history [online]. Exxon Mobil Corp. [cit. 2009-02-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-11-12. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]