Goliathus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Goliáš

alternativní popis obrázku chybí
Goliáš královský(Goliathus regius) Klug, 1835
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Řád: brouci (Coleoptera)
Podřád: všežraví (Polyphaga)
Čeleď: vrubounovití (Scarabaeidae)
Podčeleď: zlatohlávci (Cetoniinae)
Rod: Goliáš (Goliathus)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Goliáši jsou považováni za jedny z největších brouků na Zemi, posuzováno podle velikosti, objemu a hmotnosti. Jsou příslušníky podčeledi Cetoniinae, v čeledi vrubounovití.

Brouky Goliáše můžeme nalézt v mnoha rovníkových pralesech Afriky, kde se živí hlavně mízou stromů a rostlin, nebo ovocnými šťávami. Larvy brouka se živí trouchnivějícím dřevem a v substrátu obsaženými bílkovinami (vajíčky a larvami jiného hmyzu). Je málo známé, že v zajetí byli úspěšně vychováni Goliáši od vajíčka až po dospělé imago, za pomocí běžně prodávaného krmiva pro psy a kočky, které je bohaté na proteiny.

Dospělí brouci Goliáši měří od 50 do 110 mm a mohou v larválním stadiu dosáhnout hmotnosti od 80 do 100 gramů, ačkoliv hmotnost dospělého brouka je jenom poloviční. Brouk je tak opancéřován, že když letí, připomíná svým letem i zvukem, který jej doprovází, malou helikoptéru. Samice jsou zbarveny od tmavě hnědé po hedvábně bílou, ale samci jsou obvykle hnědo-bílo-černí nebo černo-bílí.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Goliáši jsou ve vědecké klasifikaci zařazováni do řádu brouci (Coleoptera), čeledi vrubounovití (vrubounovití), podčeledi zlatohlávci (Cetoniinae), podtribu Goliathini, rodu Goliathus.

Rozšíření brouka[editovat | editovat zdroj]

Všichni brouci druhu Goliathus žijí v rovníkových pralesích v Africe, pouze jeden druh, G. albosignatus, žije v jihovýchodní části Afriky.

Životní cyklus[editovat | editovat zdroj]

Začátkem období dešťů naklade samice Goliáše do půdy vajíčka. Larvy Goliášů jsou, pro svou vysokou spotřebu proteinů, výjimečnými mezi ostatními z podčeledi zlatohlávkovití. Granule krmiva pro psy a kočky (zahrabaných za určitých podmínek do chovného substrátu), jsou vhodným krmivem pro larvy Goliáše chované v zajetí. Do substrátu je pak vhodné přidat zvlhčené tlející listí a dřevo, aby se tak vytvořily co nejvhodnější podmínky pro růst larev. Mladé larvy ve svém prvním vývojovém stadiu tuto směs substrátu a granulí požírají. Za optimálních podmínek trvá larvám několik měsíců, než dorostou do velikosti vhodné k zakuklení. V zajetí dorůstají až 250 mm délky dosahují hmotnosti přesahující 100 gramů. Když larva dosáhne maximální délky, začne si vyzdívat v zemině tenkou a pevnou komůrku kokon, ve které larva prodělává proměnu v kuklu. Přeměna larvy v kuklu je vývojovým stadiem mezi larvou a dospělým broukem. Během stadia kukly jsou tkáně larvy metamorfózou reorganizovány do stavu v jakém je má dospělý jedinec. Jakmile je metamorfóza dokonána, brouk opustí svou kuklu a ve stavu hibernace přečkává dospělý jedinec až do konce období sucha. Když začnou deště, brouk otevře svůj kokon, najde si partnera a celý cyklus začne znova. Dospělí brouci se živí potravinami bohatými na cukr, zvláště pak mízou stromů a šťávami z ovoce. V zajetí se brouk od vylíhnutí dožívá až jednoho roku. V přírodě je délka života zkrácena takovými faktory, jako jsou přirození nepřátelé brouka a počasí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Goliathus na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Gilbert Lachaume: The Beetles of the World, volume 3, Goliathini 1, 1983, Sciences Nat, Venette. [1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]