Goliathus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxGoliáš
alternativní popis obrázku chybí
Goliáš královský(Goliathus regius) Klug, 1835
Vědecká klasifikace
ŘíšeŽivočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádbrouci (Coleoptera)
Podřádvšežraví (Polyphaga)
Čeleďvrubounovití (Scarabaeidae)
Podčeleďzlatohlávci (Cetoniinae)
RodGoliáš (Goliathus)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Goliathus (Goliáš) je rod brouků z podčeledi Cetoniinae čeledi vrubounovití. Jeho příslušníci jsou považováni za jedny z největších brouků na Zemi, posuzováno podle velikosti, objemu a hmotnosti.

Brouky goliáše lze nalézt v mnoha rovníkových pralesech Afriky, kde se živí hlavně mízou stromů a rostlin, nebo ovocnými šťávami. Larvy brouka se živí trouchnivějícím dřevem a v substrátu obsaženými bílkovinami (vajíčky a larvami jiného hmyzu). Je málo známé, že v zajetí byli úspěšně vychováni goliáši od vajíčka až po dospělé imago, za pomocí běžně prodávaného krmiva pro psy a kočky, které je bohaté na proteiny.

Dospělí brouci goliáši měří od 50 do 110 mm a mohou v larválním stadiu dosáhnout hmotnosti od 80 do 100 gramů, ačkoliv hmotnost dospělého brouka je jenom poloviční. Brouk je tak opancéřován, že když letí, připomíná svým letem i zvukem, který jej doprovází, malou helikoptéru. Samice jsou zbarveny od tmavě hnědé po hedvábně bílou, ale samci jsou obvykle hnědo-bílo-černí nebo černo-bílí.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Goliáši jsou ve vědecké klasifikaci zařazováni do řádu brouci (Coleoptera), čeledi vrubounovití (vrubounovití), podčeledi zlatohlávci (Cetoniinae), podtribu Goliathini, rodu Goliathus.

Rozšíření brouka[editovat | editovat zdroj]

Všichni brouci druhu Goliathus žijí v rovníkových pralesích v Africe, pouze jeden druh, G. albosignatus, žije v jihovýchodní části Afriky.

Životní cyklus[editovat | editovat zdroj]

Začátkem období dešťů naklade samice goliáše do půdy vajíčka. Larvy goliášů jsou, pro svou vysokou spotřebu proteinů, výjimečnými mezi ostatními z podčeledi zlatohlávkovití. Granule krmiva pro psy a kočky (zahrabaných za určitých podmínek do chovného substrátu), jsou vhodným krmivem pro larvy goliáše chované v zajetí. Do substrátu je pak vhodné přidat zvlhčené tlející listí a dřevo, aby se tak vytvořily co nejvhodnější podmínky pro růst larev. Mladé larvy ve svém prvním vývojovém stadiu tuto směs substrátu a granulí požírají. Za optimálních podmínek trvá larvám několik měsíců, než dorostou do velikosti vhodné k zakuklení. V zajetí dorůstají až 250 mm délky dosahují hmotnosti přesahující 100 gramů. Když larva dosáhne maximální délky, začne si vyzdívat v zemině tenkou a pevnou komůrku kokon, ve které larva prodělává proměnu v kuklu. Přeměna larvy v kuklu je vývojovým stadiem mezi larvou a dospělým broukem. Během stadia kukly jsou tkáně larvy metamorfózou reorganizovány do stavu v jakém je má dospělý jedinec. Jakmile je metamorfóza dokonána, brouk opustí svou kuklu a ve stavu hibernace přečkává dospělý jedinec až do konce období sucha. Když začnou deště, brouk otevře svůj kokon, najde si partnera a celý cyklus začne znova. Dospělí brouci se živí potravinami bohatými na cukr, zvláště pak mízou stromů a šťávami z ovoce. V zajetí se brouk od vylíhnutí dožívá až jednoho roku. V přírodě je délka života zkrácena takovými faktory, jako jsou přirození nepřátelé brouka a počasí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Goliathus na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Gilbert Lachaume: The Beetles of the World, volume 3, Goliathini 1, 1983, Sciences Nat, Venette. [1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]