Gloria, princezna Thurn-Taxis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gloria, princezna Thurn-Taxis
Gloria, princezna Thurn-Taxis, po boku svého muže, Johanna, prince Thurn-Taxis, v roce 1981
Gloria, princezna Thurn-Taxis, po boku svého muže, Johanna, prince Thurn-Taxis, v roce 1981
Narození 23. února 1960 (56 let)
Stuttgart
Povolání manažerka a podnikatelka
Ocenění Záslužný kříž 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo
Řád svatého Řehoře Velikého
Orden wider den tierischen Ernst
Bavorský řád za zásluhy
Politická strana Křesťansko-sociální unie Bavorska
Manžel(ka) Johannes, princ Thurn a Taxi (od 1980)
Děti Elizabeth, princezna Thurn-Taxis, Marie Terezie, princezna Thurn-Taxis a Albert, princ Thurn-Taxis
Rodiče Jáchym, hrabě von Schönburg-Glauchau
Příbuzní bratři Alexandr, hrabě von Schönburg-Glauchau
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gloria, princezna z Thurnu a Taxisu, německy Gloria, Prinzessin von Thurn und Taxis, narozena jako Mariae Gloria Ferdinanda Gerda Charlotte Teutonia Franziska Magarethe Frederike Simone Johanna Joachima Josefine Wilhelmine Huberta hraběnka von Schönburg-Glauchau[1] (* 23. února 1960 ve Stuttgart-Degerlochu) je německá podnikatelka a manažerka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Je nejmladší ze čtyř dětí hraběte Jáchyma ze Schönburgu-Glauchau (1929–1998) a jeho první manželky Beatrix hraběnky Széchényi ze Sárváru a Felsővidéku (* 1930),[2][3] dcery Balinta, hraběte Széchényi ze Sárváru a Felsővidéku a princezny Marie Pavlovny Golicynové.

V mládí pracovala jako servírka.[4] Svého o 34 let staršího manžela Johannese v.Thurn und Taxis, považovaného za druhého nejbohatšího muže Německa,[4] si vzala v roce 1980. V 80. letech 20. století patřila se svým rozhazovačným stylem života k předním celebritám německého společenského života a častým tématem bulvárních zpráv s přezdívkami jako např. punková kněžna. To skončilo po manželově smrti v roce 1991 poté, co byl majetek zatížen vysokými dědickými daněmi. Jako správkyně majetku pro svého syna Alberta si vydobyla respekt za své podnikatelské aktivity.[5]

1998 otevřel bavorský svobodný stát na zámku sv. Jimrama pobočku Bavorského národního muzea. Při té příležistoti princezně Glorii nabídl reprezentativní prostory zámeckého muzea, jízdárnu a refektorium jako prostory vhodné pro velké události.

Jako poslankyně za CSU byla v roce 2004 členem spolkového Spolkového shromáždění při volbě Horsta Köhlera německým spolkovým prezidentem.

V roce 2001 vzbudilo pozornost její televizní prohlášení, že za africkými problémy s AIDS nestojí absence antikoncepce, ale přílišná černošská náklonnost k sexu.[6] Dne 4. dubna 2005 ji papež Jan Pavel II. v talkshow Beckmann na stanici ARD označil za „Bojovnici za práva žen“. Tento výrok potvrdila v jednom pozdějším interview a odůvodnila je v „Teologii lásky“ Jana Pavla II. Podle té má „muž ženu ctít a milovat“, neboť „ona je nositelkou Života“.[7]

Je členkou kuratoria konzervativního německého katolického fóra.

Gloria Thurn-Taxis mimo to stojí při Hnutí za lidská práva a zasazuje se mimo jiné proti potratům a vyslovuje za „kulturu smrti a umírání“.[8] Podle jejího vlastního vyjádření byly zvolením papeže Benedikta XVI. vyslyšeny její dlouholeté modlitby. Při přípravách na hledání papeže v Bavorsku roku 2006 se vyjádřila, že slova papeže Benedikta XVI. jí „pomáhají zdolávat životní výšky i pády“.[7]

Jméno[editovat | editovat zdroj]

V rodině a částečně i v médiích používaný tvar kněžna Glorie z Thurnu a Taxisu (Fürstin Gloria von Thurn und Taxis) je přenos někdejšího šlechtického titulu a podle jmenného práva nezákonný. Výnosem ve Výmarské ústavě z roku 1919 se dosavadní šlechtické tituly v Německu staly pevnou součástí rodinného jména. Úředně správné je proto Gloria Prinzessin von Thurn und Taxis.

Ocenění a vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. článek Gloria von Thurn und Taxis v Who’s Who
  2. SEELMANN-EGGEBERT, Rolf, a další: Deutsche Fürstenhäuser. Neuer Glanz auf alten Kronen. Econ, 2000, ISBN 3-430-18276-X, strana 52
  3. Miroslav Marek: Schönburg family, Genealogy.eu, Stand: srpen 2004
  4. a b ALLIS, Tim: Death Und Taxis: Germany's Devilish Prince Johannes Departs, Leaving a Lascivious Legacy-and a Troubled Estate - článek v časopise People z 28. ledna 1991, č. 3, ročník 35. Dostupné on-line.
  5. Profil časopisu Businessweek z 17. června 2002. Dostupné on-line.
  6. WÜNSCH, Silke, HARMAN, Sarah: Indifference reigns over homegrown German "royal wedding". Deutsche Welle, 27.08.2011. Dostupné on-line.
  7. a b ZENIT: Interview – Gloria von Thurn und Taxis: Die Worte des Papstes sind echtes Lebenselixier, 31. srpna 2006
  8. U příležitosti propůjčení ceny nadace Ano životu (Ja zum Leben), 2005
  9. Fürstin Gloria von Thurn und Taxis erhält päpstlichen St.-Gregorius-Orden, Bistum Regensburg.
  10. pnp.de: MAMA GLORIA: Vom Punk zum Papst-Fan, 12. Oktober 2009.