Tereza Meklenbursko-Střelická

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tereza Meklenbursko-Střelická
kněžna z Thurn-Taxisu
Portrét
Doba vlády13. listopadu 180515. července 1827
Úplné jménoTereza Matylda Amálie
Narození5. dubna 1773
Hannover, Brunšvicko-lüneburské kurfiřtství
Úmrtí12. února 1839 (ve věku 65 let)
Řezno, Bavorské království
PohřbenaKlášter svatého Jimrama v Řezně
ManželKarel Alexandr, 5. kníže z Thurn-Taxisu
PotomciŠarlota Luisa z Thurn-Taxisu
Jiří Karel z Thurn-Taxisu
Marie Terezie z Thurn-Taxisu
Luisa Frederika z Thurn-Taxisu
Marie Žofie z Thurn-Taxisu
Maxmilián Karel, 6. kníže z Thurn-Taxisu
Fridrich Vilém z Thurn-Taxisu
Jiří Adolf von Stockau
Amálie Adlerbergová
DynastieDynastie Meklenburských
OtecKarel II. Meklenbursko-Střelický
MatkaFrederika Hesensko-Darmstadtská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tereza Meklenbursko-Střelická (Tereza Matylda Amálie; 5. dubna 1773, Hannover12. února 1839, Řezno) byla rodem členkou meklenbursko-střelkického rodu a meklenburskou vévodkyní. Sňatkem se stala kněžnou Thurn-Taxisovou a členkou rodu Thurn-Taxisů.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Tereza Matylda Amálie Meklenburská se narodila v Hannoveru jako dcera vévody Karla Meklenburského a jeho první manželky Frederiky Hesensko-Darmstadtské.

25. května 1789 se jako šestnáctiletá v Neustrelitz provdala za o tři roky staršího Karla Alexandra, dědičného knížete z Thurnu a Taxisu, syna Karla Anselma, 4. knížete Thurn-Taxise a jeho manželky Augusty Württemberské. Sňatek pomáhali domluvit její teta královna Šarlota a její manžel britský král Jiří III. zejména proto, aby zajistili, že bude Tereza schopna udržet si svou protestantskou víru. Tereza měla s manželem sedm dětí:

Tereza měla také nemanželské děti s Maxmiliánem, hrabětem von und zu Lerchenfeld auf Köfering und Schönberg (17. ledna 1772 – 19. října 1809), který se 25. května 1789 oženil s Marií Annou Filipínou Walburgou Groschlag von Dieburg. Syn se stal hrabětem von von Stockau, ostatní dostaly příjmení von Stargard. Mezi jejich nemanželskými dětmi byli:

V roce 1790 Anne-César, Chevalier de la Luzerne, francouzský velvyslanec ve Velké Británii oznámil, že Terezin manžel je zvažován jako nový vládce Rakouského Nizozemí a že Terezina teta královna Šarlota by to podpořila; ukázalo se, že to byly nepodložené fámy, protože Šarlota a její manžel Jiří III. věřili, že Karel Alexandr nemá dostatečnou hodnost pro královský majestát. Po mediatizaci knížectví Thurn-Taxis do Bavorského království v roce 1806 během německých mediatizací, zániku Svaté říše římské a vytvoření Rýnského spolku a následného zániku císařské říšské pošty, Tereziina iniciativa a vyjednávací schopnosti měly vliv na udržování poštovního systému provozovaného Thurn-Taxisy jako soukromé společnosti Thurn-und-Taxis-Post. Stejně jako její mladší sestra, královna Luisa Pruská, selhala Tereza v jednání s Napoleonem Bonaparte, ale na Vídenňském kongresu se jí podařilo úspěšně prosadit zájmy rodiny Thurn-Taxis.

Politické aktivity[editovat | editovat zdroj]

Tereza a Karel Alexandr měli své první sídlo (do 1797) ve paláci Thurn und Taxis ve Frankfurtu nad Mohanem. Na začátku manželství převzala Tereza za svého mladého manžela reprezentativní povinnosti. Poté, co její tchán rezignoval na post mistra generálního a hlavního komisaře stálého říšského sněmu v Řezně, stal se hlavním komisařem v roce 1797 Terezin manžel Karel Alexandr. Tereza převzala aktivní roli v řízení knížecí rodiny, statků i poštovní správy a oddávala se také umění a literatuře. Ve svém salonu hostila umělce a spisovatele jako Jeana Paula, Friedricha Rückerta, Johanna Kaspara Lavatera a Friedricha Gottlieba Klopstocka.

Dědičná princezna z Thurn-Taxisu od Carla Restallina, Řezno, 1800.

Teprve s předvídatelným zánikem císařské říšské pošty, německými mediatizacemi z roku 1803, mediatizací knížecího rodu Thurn-Taxisů a ztrátou pozice generálního poštmistra v době Napoleona Bonaparta se Tereza začala navenek politicky angažovat, a to zejména až po smrti svého tchána v roce 1805. Od té doby Tereza posilovala suverenitu knížecího rodu Thurn-Taxisů a jeho tradiční poštovní práva. V roce 1806 s manželem jednala se svým švagrem Fridrichem Vilémem III. Pruským a Karlem Theodorem von Dalberg, bývalým mohučským kurfiřtem řezenským knížetem, a v roce 1807 poprvé s Napoleonem. Stejně tak jednali také s Maxmiliánem I. Josefem Bavorským v Mnichově a navrhli mu znárodnění tamních Thurn a Taxis Lehnspost. Stejně tak jednali v Mnichově také s Maxmiliánem I. Josefem Bavorským a navrhli mu znárodnění tamních Thurn a Taxis Lehnspost. V roce 1808 manželé hájili zájmy svého knížectví na Erfurtském kongresu. Tam došlo v jejím salonu k tajnému setkání Charlese Maurice de Talleyrand-Périgord a Alexandrem I. Ruským.

Po neúspěšných jednáních v Erfurtu odcestovala Tereza koncem roku 1809 do Paříže, kde se setkala s Napoleonem a jednala s ním ohledně budoucího statutu knížecího rodu Thurn-Taxisů a práv na poštovní systém. Z této cesty se dochovala korespondence s jejím manželem Karlem Alexandrem, ve které naříká nad zbídačením rodu Thurn-Taxisů a žádá Terezu, aby omezila své výdaje. Prostřednictvím vyjednávání s Napoleonem bylo knížecímu rodu Thurn-Taxisů nabídnuto přesídlení do Paříže. Tato jednání však selhala pravděpodobně kvůli tomu, že korespondence mezi Terezou a její sestrou pruskou královnou padla do rukou francouzských autorit.

Po porážce a vyhnání Napoleona do exilu hájila Tereza zájmy knížectví Thurn-Taxis na Vídeňském kongresu v roce 1814, kde v jejím salonu probíhala četná jednání mezi Talleyrandem, carem Alexandrem I., Klemensem Wenzelen von Metternich a dalšími politickými vůdci. V neposlední řadě na základě článku 17 spolkového zákona z roku 1815 byl v několika státech Německého spolku za oprávněný nárok prohlášen výnos bývalých poštovních úřadů rodu Thurn-Taxis. Byly zřízeny soukromé poštovní služby, které měly mít přiměřenou kompenzační povinnost vůči knížecímu rodu Thurn-Taxisů.

Tereza zemřela 12. února 1839 ve věku 65 let v Řezně a byla pohřbena v klášteře svatého Jimrama.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Adolf Friedrich I. Meklenbursko-Schwerinský
 
 
Adolf Fridrich II. Meklenbursko-Střelický
 
 
 
 
 
 
Marie Kateřina Brunšvicko-Dannenberská
 
 
Karel Ludvík Fridrich Meklenbursko-Střelický
 
 
 
 
 
 
Kristián Vilém I. Schwarzbursko-Sondershausenský
 
 
Kristýna Emílie Schwarzbursko-Sondershausenská
 
 
 
 
 
 
Antonie Sibyla z Barby-Mühlingenu
 
 
Karel II. Meklenbursko-Střelický
 
 
 
 
 
 
Arnošt Sasko-Hildburghausenský
 
 
Arnošt Fridrich I. Sasko-Hildburghausenský
 
 
 
 
 
 
Žofie Henrieta Waldecká
 
 
Alžběta Sasko-Hildburghausenská
 
 
 
 
 
 
Jiří Ludvík I. z Erbachu
 
 
Žofie Albertina z Erbachu
 
 
 
 
 
 
Amálie Kateřina Waldecko-Eisenberská
 
Tereza Meklenbursko-Střelická
 
 
 
 
 
Arnošt Ludvík Hesensko-Darmstadtský
 
 
Ludvík VIII. Hesensko-Darmstadtský
 
 
 
 
 
 
Dorotea Šarlota Braniborsko-Ansbašská
 
 
Jiří Vilém Hesensko-Darmstadtský
 
 
 
 
 
 
Johan Reinhard III. z Hanau-Lichtenbergu
 
 
Šarlota z Hanau-Lichtenbergu
 
 
 
 
 
 
Dorotea Frederika Braniborsko-Ansbašská
 
 
Frederika Hesensko-Darmstadtská
 
 
 
 
 
 
Jan Leiningensko-Dagsbursko-Falkenburský
 
 
Kristián Karel Reinhard Leiningensko-Dagsbursko-Falkenburský
 
 
 
 
 
 
Johana Magdaléna z Hanau-Lichtenbergu
 
 
Marie Luisa Albertina Leiningensko-Falkenbursko-Dagsburská
 
 
 
 
 
 
Jiří Ludvík ze Solms-Rödelheim
 
 
Kateřina Polyxena ze Solms-Rödelheim
 
 
 
 
 
 
Šarlota Sibyla z Ahlefeldtu
 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Duchess Therese of Mecklenburg-Strelitz na anglické Wikipedii.

 1. Charlotte Luise von Thurn und Taxis. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 2. Charlotte Luise, Prinzessin von Thurn und Taxis : Genealogics. genealogics.org [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 3. Georg Karl, Prinz von Thurn und Taxis : Genealogics. genealogics.org [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 4. George Karl von Thurn und Taxis. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 5. Maria Theresia Prinzessin von Thurn und Taxis. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 6. Maria Theresia von Thurn und Taxis Esterházy de.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Maria Theresia, Prinzessin von Thurn und Taxis : Genealogics. genealogics.org [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 8. Paul III Anton, 8th Prince Esterházy. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 9. Pál Anton Esterházy de Galántha (1786-1866) -.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. Pál Antal, 8.Fürst Esterházy de Galántha : Genealogics. genealogics.org [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 11. Luise Friederike, Prinzessin von Thurn und Taxis : Genealogics. genealogics.org [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 12. Luise Friederike von Thurn und Taxis. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 13. Maria Sophia Dorothea von Thurn und Taxis, Prinzessin von Württemberg. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 14. Sophie, Prinzessin von Thurn und Taxis : Genealogics. genealogics.org [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 15. Sophie Dorothea von Thurn und Taxis von.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 16. Paul Prinz von Württemberg. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 17. Paul, Herzog von Württemberg : Genealogics. genealogics.org [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 18. Paul Wilhelm von Württemberg (1797-1860) - Find a.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 19. Maximilian Karl, VI. Fürst von Thurn und Taxis. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 20. Maximilian Karl von Thurn und Taxis (1802-1871) -.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 21. Maximilian Karl, 6.Fürst von Thurn und Taxis : Genealogics. genealogics.org [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 22. Wilhelmine Caroline Christine Henriette von Dörnberg. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 23. Wilhelmine, Freiin von Dörnberg : Genealogics. genealogics.org [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 24. Wilhelmine Caroline Christine Henriette “Mimi”.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 25. Mathilde Sophie von Thurn und Taxis. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 26. Mathilde, Prinzessin zu Oettingen-Oettingen und Oettingen-Spielberg : Genealogics. genealogics.org [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 27. Mathilde Sophie zu Oettingen-Oettingen.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 28. Friedrich Wilhelm von Thurn und Taxis. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 29. Friedrich Wilhelm, Prinz von Thurn und Taxis : Genealogics. genealogics.org [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 30. Countess Amelie von Sternfeld, Vicereine of Finland. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 31. Countess Amelie von Sternfeld, Vicereine of Finland : Genealogics. genealogics.org [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 32. Baron Alexander von Krüdener: Genealogics. genealogics.org [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 33. Baron Alexander von Krüdener. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 34. Nikolai Vladimirovich Count Adlerberg. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 
 35. Count Niklas Wladimirovitch Adlerberg, Governor-General of Finland : Genealogics. genealogics.org [online]. [cit. 2023-02-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kněžna z Thurn-Taxisu
Předchůdce:
Augusta Württemberská
18051827
Tereza Meklenbursko-Střelická
Nástupce:
Vilemína Dörnberská