Gigantoraptor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Gigantoraptor
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 70 mil. let

alternativní popis obrázku chybí
Gigantoraptor erlianensis
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Infrařád: Oviraptorosauria
Čeleď: Oviraptoridae
Rod: Gigantoraptor
Binomické jméno
Gigantoraptor erlianensis
Xu et al., 2007
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Srovnání velikosti gigantoraptora s dospělým člověkem.

Gigantoraptor patřil mezi obvykle drobné oviraptorosauridní dinosaury, vymyká se však mnohem většími rozměry, než měli jeho příbuzní (jako byl Oviraptor). Tento zřejmě všežravý dinosaurus žil ve svrchní křídě (asi před 70 miliony let) na území dnešní Číny (formace Iren Dabasu v údolí Erlian). Měřil přes 8 metrů na délku, až 3,5 metru na výšku a vážil kolem 1,5 tuny (v případě jediné známé kostry navíc nejde o plně dospělý exemplář, materiál označovaný LH V0011 patřil asi 11-letému jedinci).

Je tak zdaleka největším příslušníkem svého kladu, zhruba třikrát delším a mnohokrát těžším, než do té doby největší známý oviraptorosaur rodu Citipati. K jeho rozměrům zřejmě pomohl rapidní růst, který probíhal rychleji než u většiny ostatních forem teropodů. Je pravděpodobné, že zaživa byl tento bizarní teropod opeřený. Gigantoraptor byl objeven v dubnu roku 2005, popsán byl pak v červnu roku 2007.

V Mongolsku byla objevena vejce jakéhosi neznámého Oviraptorosaura, která měřila na délku až kolem 53 centimetrů. Byla nalezena v podobném rozestavení, jako v hnízdech u některých dnešních ptáků. Je možné, že tato vejce patřila právě gigantoraptorovi.[1]

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Gigantoraptor se objevuje například v dokumentárním trikovém seriálu Dinosaur Revolution z dílny (Discovery Channel, 2011).

Rovněž se objevil v dokumentu Planet Dinosaur (BBC, 2011) a to v druhém (Gigantoraptor zabíjející dinosaura rodu Saurornithoides) a v šestém díle (Gigantoraptor sedící na vejcích a chránící je). Tento dinosaurus se krátce objevuje také v knize Poslední dny dinosaurů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

    • Socha V.: Dinosauří rekordmani. Triton, Praha 2016.

    Česky[editovat | editovat zdroj]

    Článek na blogu DinosaurusBlog (nadpis "Největší vejce)"

    Anglicky[editovat | editovat zdroj]