Gid'on Toury

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gid'on Toury
Narození6. června 1942
Haifa
Úmrtí4.10.2016
Tel Aviv
Povolánípřekladatel, vysokoškolský učitel, literární teoretik, jazykovědec a translation scholar
Alma materTelavivská univerzita
Tématalingvistika, translatologie, překlad a literární komparatistika
RodičeJacob Toury
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gid'on Toury (hebrejsky: גדעון טורי‎) ( 6. června 19424. října 2016 ) byl izraelský překladatel, teoretik překladu a profesor poetiky, srovnávání literatur a translatologie na univerzitě v Tel Avivu. Byl propagátorem deskriptivní translatologie (DTS, Descriptive Translation Studies).

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Zaměřoval se zejména na teorii překladu a deskriptivní translatologii, s důrazem na historii hebrejských překladů Bible od počátku až do současnosti.

Toury rozlišuje preskriptivní a deskriptivní studium. Preskriptivní koncepce mají za cíl formulovat pravidla, která by měla být dodržována všemi, kdo produkují text určitého typu. Jsou zaměřeny na hledání optimálních či správných řešení. Deskriptivní koncepce zkoumají již existující texty a popisují pravidla, podle kterých jsou nejspíše vytvořeny.

Zavedl termín „překladové normy“, což jsou skrytá pravidla, která dodržuje většina překladatelů, a která byla objevena deskriptivním zkoumáním skutečných překladů. Nejsou chápána jako preskriptivní pravidla, ale jako normy, specifické pro daný kontext. Normy se tedy mění v závislosti na čase a kultuře, a překlad se tak potýká se stejnými problémy stále znovu a znovu.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Vydal tři knihy, několik svazků editoval a publikoval mnoho článků, v angličtině i hebrejštině, které se týkají teorie překladu a srovnáváni literatury. Jeho články byly rovněž přeloženy do mnoha jiných jazyků, a také on sám byl aktivní překladatel (má na kontě asi 30 knih a spousty článků).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gideon Toury na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]