Gian Giorgio Trissino

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gian Giorgio Trissino
Vincenzo Catena Portrait of Gian Giorgio Trissino.jpg
Narození 8. července 1478
Vicenza
Úmrtí 8. prosince 1550 (ve věku 72 let)
Řím
Povolání básník, spisovatel, dramatik a filozof
Významná díla L'Italia liberata dai Goti
Sofonisba
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gian Giorgio Trissino (14781550) byl italský spisovatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Vicenze poblíž Benátek, z politických důvodů musel avšak v roce 1509 odejít do exilu. V roce 1518 se ale díky papežově intervenci mohl vrátit. Od roku 1514 byl v papežských službách, sloužil ve veřejných a diplomatických funkcích.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Trissino chtěl obohatit italskou poesii o antické formy a žánry, např. o pindarovskou ódu a epos dle požadavků Aristotelovy poetiky, kvůli Trissinově pedantickému tónu a nedostatku imaginace a vzletu jsou ale jeho pokusy málo poetické.

K jeho nejvýznamnějším pokusům patří rozsáhlý, zdlouhavý a jednotvárný epos Itálie od Gótů osvobozená (L'Italia liberata dai Goti, 1547), po vzoru Homéra a Vergiliova popisující život vojevůdce Belisara. Protože v italštině je téměř nemožné vytvořit antický hexametr, zkoušel ho Trissino nahradit nerýmovaným jedenáctislabičným veršem, později byla tato veršová forma využívána za romantismu. Ve snaze vytvořit první drama dle antických ideálů nejen v italské, ale i v celoevropské literatuře napsal tragédii Sofonisiba (1524) a plautovskou komedii Podobní (I simillimi, 1548). Jeho literární díla mají minimální význam, měly ale poměrně velký formální vliv.

Zrod italského pravopisu[editovat | editovat zdroj]

Z dnešního hlediska nejdůležitější částí Trissiniho díla je jeho lingvistická činnost, Trissino je totiž jedním z tvůrců moderního italského pravopisu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]