Georgiánské období

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Příklad georgiánské architektury Circus v Bathu postavený v letech 1754-1768

Georgiánské období je perioda britské historie, která je běžně definována jako období vlády Jiřího I., Jiřího II., Jiřího III. a Jiřího IV. v letech 17141830. Občas je to této etapy britských dějin zahrnováno i období vlády Viléma IV. Pojem georgiánský se běžně používá ve spojení s architekturou a sociálními změnami.

Umění[editovat | editovat zdroj]

Období poloviny 18. století bylo poznamenáno rozvojem kultury, založením Britského muzea a činnosti takových osobností jakými byli například Samuel Johnson, William Hogarth, Samuel Richardson a Georg Friedrich Händel. Společnost a její názory byly zachyceny v románech Henryho Fieldinga, Mary Shelleyové a Jane Austenové architektuře vytvořené Robertem Adamem, Johnem Nashem a Jamesem Wyattem a vzniku novogotického stylu, který odkazoval k předpokládané zlaté éře stavebnictví

Rozkvět umění se projevil ve vzniku romantické poezie reprezentované básníky Samuelem Taylorem Coleridgeem, Williamem Wordsworthem, Percym Bysshe Shelleym, Williamem Blakem, Johnem Keatsem a Georgeem Gordonem Byronem.

Obrazy Thomase Gainsborougha, Joshuy Reynoldse a mladých J. M. W. Turnera a Johna Constableho zachycovaly měnící se svět georgiánského období, podobně jako zahradní architektura Capability Browna. Skvělými příklady georgiánské architektury se může pochlubit Bath, Dublin a Bristol.

Sociální změny[editovat | editovat zdroj]

Společenské reformy vyvolané politiky, jakým byl například Robert Peel, přinesly změny týkající se zrušení otrokářství, reformy vězeňství a sociální spravedlnosti. V Anglikánské církvi došlo k obrození křesťanství. Spisovatelé Hanahh Mooreová, Thomas Coran, Robert Raikes a Beilby Porteius začali ve svých dílech popisovat sociální problémy současné doby. Byly zakládány nemocnice, nedělní školy a sirotčince.

Ztráta amerických kolonií po Americké revoluci bylo pokládáno za národní katastrofu. Napoleonské války daly vyniknout významným vojenským osobnostem, jakými byli Horatio Nelson a vévoda z Wellingtonu. Rozšiřování koloniálního panství vyneslo do popředí objevitele typu Jamese Cooka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Georgian era na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HOCHSCHILD, Adam. Bury the Chains, The British Struggle to Abolish Slavery. Basingstoke: Pan Macmillan, 2005. ISBN 0333904915. 
  • PHILLIPS, Charles. The Illustrated Encyclopedia of the Kings and Queens of Britain. Londýn: Hermes House (Arness Publishing), 2006. Dostupné online. ISBN 0-681-45961-1. 
  • NAPIERAŁA, Piotr. Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2008. ISBN 978-83-232189-8-2. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]